Nađa je RODILA OSMORKE i upisala se u istoriju: Nije imala muža, ni posao, a kod kuće čak 14 DECE

M. P.
M. P.  
  • 0

Natali Nađa Suleman privukla je pažnju celog sveta kada je 26. januara 2009. godine, kao majka šestoro dece, odjednom postala majka četrnaestoro — rođenjem prve preživljene osmorke u istoriji.

Dodeljen joj je nadimak Oktomama, a njena brojna porodica postala je omiljena tema časopisa i dnevnih emisija. Osmorke, začeti vantelesnom oplodnjom, doneli su joj svetsku slavu. Međutim, ono što je počelo kao neobičan medijski trenutak ubrzo je preraslo u haos kada je javnost saznala da je žena iza ovog podviga bila sama, nezaposlena, živela sa roditeljima i — najvažnije — već imala šestoro dece začete putem vantelesne oplodnje.

Ipak, godinama je igrala ulogu koju joj je svet nametnuo — prodavala je fotografije i intervjue, čak je učestvovala u filmu za odrasle — sve to, kaže, kako bi obezbedila egzistenciju svojoj porodici. Nakon što se 2013. povukla iz javnosti kako bi se resetovala, izlečila i posvetila deci, odbacila je nadimak Nađa (ime koje je koristila u tom periodu) i sada priča svoju verziju priče kroz biografski film i dokumentarnu seriju "Ispovesti Oktomame".

"Moja porodica i ja uzimamo svoj život nazad. Uprkos nazivima emisija, ja nisam Oktomama. Nisam ta pojednostavljena karikatura. Ja sam mama. Ovo je priča o snazi, opstanku i uspehu uprkos svim preprekama."

Kao jedinica, Natali je bila bliska sa ocem Edvardom, kuvarom i vojnim prevodiocem sa Bliskog istoka, ali je imala težak odnos sa majkom Angelom, učiteljicom iz Severne Evrope.

"Nije dovoljno reći da sam želela veliku porodicu jer sam bila usamljena. Postoji spoj više faktora zbog kojih sam želela decu — možda da stvorim bezbedan i predvidiv mali svet koji mi je nedostajao dok sam odrastala."

Išla je u školu i diplomirala je dečje i adolescentno ponašanje na Kalifornijskom državnom univerzitetu u Fulertonu, a zatim nastavila master studije. Ali van učionice, bila je strašno stidljiva, uvek u svom svetu, kaže ona. Nikada nije imala interesovanja za ljubavne veze, a 1996. se nakratko udala "da bi udovoljila svojoj vrlo tradicionalnoj bliskoistočnoj porodici i da bi se uklopila", kaže ona, koja se identifikuje kao aseksualna.

"Tata mi je govorio: "Nađa, zašto se ne udaš i ne uradiš to na normalan način?" To definitivno nije uspelo. Morala sam da porazgovaram s njim i kažem: "To nisam ja. Ja sam drugačija." Na kraju je to prihvatio."

Ali ništa nije moglo da je spreči u nameri da postane majka: "Kada sebi postavim cilj, usmerim se ka njemu sa laserskom preciznošću. Moguće je da sam preterala s brojem dece. Nije mi bila namera da ih imam ovoliko."

Natali Suleman se nekada plašila da možda neće moći da ima decu. Dok je kao studentkinja živela sa roditeljima i radila 70 sati nedeljno, dijagnostikovana joj je endometrioza — bolest koja može da utiče na plodnost. Tada se obratila dr Majklu Kamravi, tada cenjenom specijalisti za reprodukciju sa 30 godina iskustva, kod koga je započela proces vantelesne oplodnje. Koristila je spermu platonskog prijatelja. Umesto da joj ugradi standardna dva embriona, dr Kamrava joj je ugradio šest. U tom trenutku, bila je zahvalna, kako kaže. Uz njegovu pomoć, imala je više uzastopnih uspešnih trudnoća — sa Elijem, Amerom, Džošoom, Ejdanom i blizancima Kalisom i Kejlebom. Uspešne — i skupe.

"Umesto da kupim kuću, kupila sam vantelesne oplodnje", kaže ona. I suprotno uvreženom mišljenju, nijedan dinar poreskih obveznika nije išao na njene procedure.

"Radila sam u bolnici, uštedela više od 100.000 dolara i sve sam sama platila."

Sa šestoro male dece koje je 2008. godine već imala kod kuće i živela sa roditeljima, kaže: "Samo sam želela još jedno dete." Iskoristivši svoju ušteđevinu, kao i nasledstvo koje je dobila, kupila je spermu od anonimnog donora i odlučila da pokuša ponovo. Ali ovog puta, umesto šest embriona, dr Kamrava je ugradio neverovatnih dvanaest.

Dana 26. januara 2009. godine, Suleman je na svet donela ne sedmoro, već rekordnih osam zdravih beba, nakon što je tokom porođaja otkriven još jedan fetus.

"Na početku je to bio neverovatan haos," kaže ona, prisećajući se bezbrojnih zahteva za intervjue dok se istovremeno suočavala s optužbama da je loša majka, pa čak i pretnjama smrću.

"Borila sam se za opstanak."

Kod kuće, njena ćerka Amera se priseća: "Više sam bila zbunjena nego bilo šta drugo. To je previše za jednog šestogodišnjaka. Bilo je frustrirajuće, uznemirujuće, sve to zajedno."

U odgajanju dece pomagali su joj baka i deka, a svega par godina i dadilje. Sada se fokusira, kako kaže, da svoju decu izvede na pravi put i pruži im što više može. Starija deca vode računa o mlađoj braći i sestrama, sve to uz mamin nadzor. Prošle godine je njen najstariji sin  dobio dete, pa se Nađa može pohvaliti i da je postala baka.

(Ona.rs/People)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Drama u Beogradu: Muž u Beogradu zatekao ženu sa drugim

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Ona