
Rodilo se prvo dete začeto uz pomoć ROBOTA: Veštačka inteligencija pomogla 40-godišnjoj ženi da dobije sina
U trenutku kada je sićušni robotski pipak ubrizgao spermatozoid u jajnu ćeliju, svet je možda tiho zakoračio u novu eru - onu u kojoj ni začeće više ne mora biti delo ljudske ruke. U Gvadalahari, u Meksiku, rođen je prvi dečak začet zahvaljujući potpuno automatizovanom postupku vantelesne oplodnje. Ne, ovo nije početak naučnofantastičnog romana. Ovo je početak stvarnosti u kojoj roboti - doslovno - stvaraju život.
Od neuspeha do naučnog proboja
Majka deteta, četrdesetogodišnja žena, prethodno je imala neuspešan pokušaj vantelesne oplodnje - tada je dobijena samo jedna zrela jajna ćelija, ali nijedan embrion. Ovaj put, istraživači su odlučili da šansu pruže - robotu. I to ne bilo kakvom - već sofisticiranom sistemu koji samostalno bira, priprema i ubacuje spermatozoid u jajnu ćeliju pomoću laserske preciznosti.

Veštačka inteligencija uzima pipetu u svoje ruke
Reč je o automatizovanom ICSI sistemu (intracitoplazmatska injekcija spermatozoida), koji je razvila kompanija Conceivable Life Sciences iz Njujorka, a predvodio tim sa Univerziteta u Gvadalahari, na čelu sa dr Herardom Mendisabalom Ruizom. Ovaj robotski sistem koristi veštačku inteligenciju kako bi samostalno odabrao najbolji spermatozoid, zatim ga imobilisao laserom i precizno ubacio u jajnu ćeliju - bez ijednog ljudskog pokreta.
Još fascinantnije - sistemom su upravljali operateri udaljeni više od 3.000 kilometara, iz Njujorka i Gvadalahare, preko interneta.
Statistika budućnosti
U ispitivanju je korišćeno osam jajnih ćelija - pet za robotizovanu oplodnju i tri za klasičnu. Jajna ćelija poticala je od 23-godišnje donorke, dok je spermatozoid dao 43-godišnji partner sada već novopečene majke. Robot je uspešno oplodio četiri od pet jajnih ćelija. Kod klasične metode, sve tri su uspešno oplođene. Ipak, upravo jedan "robotski" embrion bio je izabran za prenos - i devet meseci kasnije, svet je dobio prvu bebu začetku bez ljudske ruke u najvažnijem trenutku.
Šta ovo znači za budućnost?
"Sistem donosi preciznost, efikasnost i stabilnost rezultata na nivou koji do sada nismo imali", izjavio je Žak Koen, embriolog iz Njujorka. U proseku, automatizovani proces po jajnoj ćeliji trajao je desetak minuta, nešto duže nego klasična procedura, ali istraživači veruju da će se vreme skratiti kako se tehnologija usavršava.
U narednoj fazi, sistem će biti testiran u širem kliničkom ispitivanju, a rezultati će odrediti koliko brzo bi ova tehnologija mogla da postane deo standardne prakse u centrima za vantelesnu oplodnju širom sveta.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sandra je kao dete imala upalu slepog creva i to je bio problem! Godinama se borila za potomstvo
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.