
Marija se porodila u Švedskoj i ovaj luksuz u Srbiji je nezamisliv: "Sve žene zaslužuju ovakva porodilišta"
Poroditi se u državnoj bolnici ne bi trebalo da bude lutrija. Ali iskustvo žena širom sveta, pa i u Srbiji, često pokazuje drugačije. Zato je priča Marije, žene iz Srbije koja se porodila u Švedskoj, izazvala veliku pažnju – jer ono što je ona doživela, mnogim ženama ovde zvuči kao luksuz ili naučna fantastika.
Na svom profilu, Marija je podelila kako izgleda boravak u švedskom porodilištu, i objasnila šta sve tamošnje mame dobijaju kao potpuno normalan deo nege.

Muž prisutan, uključen, zbrinut – besplatno

Od prvog trenutka – muž prisustvuje porođaju, i to bez dodatnih troškova. Nakon toga, ne ide kući, ne sedi na plastičnoj stolici u čekaonici – ima svoj krevet u sobi gde boravi s partnerkom i bebom. Aktivno učestvuje u svemu od samog početka, kao prirodan deo porodičnog procesa.
Babice dostupne 24/7 – pritiskom na dugme

U svakoj sobi postoji dugme koje pacijentkinja može da pritisne kada joj je potrebna pomoć. I ne mora da čeka – neko dolazi odmah. Nema oklevanja, nema kolutanja očima, nema „sad nemamo vremena“. Sistem je organizovan tako da podrška nikada ne kasni.
Sve na dohvat ruke – i sve se donosi

Bilo šta da zatreba – odmah se donosi. Od lekova, pomagala, pa sve do osnovnih stvari za bebu. Ne moraš da izlaziš iz sobe, da moliš, da pitaš tri puta – osoblje donosi sve bez problema i s osmehom.
Pelene, maramice, peškiri – sve je obezbeđeno

Roditelji ne nose kese pune stvari, jer ih bolnica već ima. Marija navodi da je sve dostupno – pelene, vlažne maramice, peškiri – i da se to ne postavlja kao pitanje, već kao standard.
Higijena besprekorna

Za pet dana koliko je boravila u porodilištu, svakog dana je dolazila čistačica. Nije bilo dana bez detaljnog čišćenja. Podovi, kupatilo, radne površine – sve je bilo uredno i dezinfikovano, bez izuzetka.
Električna pumpica za mleko

Jedna od stvari koje su je posebno iznenadile bila je električna pumpica za mleko – doneli su je odmah kad je zatražila. „To kod nas žene ne mogu ni da sanjaju“, bio je komentar većine na ovu informaciju.
Fotelja za dojenje u svakoj sobi

Komfor majke je važan. Svaka soba ima posebnu, udobnu fotelju za dojenje – jer to nije luksuz, već osnovna potreba. Marija navodi da joj je ta fotelja bila jedan od najdražih detalja u sobi.
Informativna tabla na zidu

U sobi se nalazi tabla na kojoj pišu imena babica koje su u smeni, zakazani pregledi, kao i beleške o tome kada je beba hranjena. Tabla pomaže roditeljima da se snađu i da ne zaborave nijednu važnu informaciju.
Dnevna soba i trpezarija za roditelje

Na spratu porodilišta postoji zajednička prostorija – dnevna soba sa trpezarijom u kojoj roditelji mogu da se opuste, popiju kafu, čaj ili nešto pojedu. Tu je i mikrotalasna rerna i sve što im je potrebno – slobodno i dostupno svima.
Meni za obroke – svaki dan drugačije

Hrana nije „ono što se zatekne“ – već se bira iz menija. Marija je podelila sliku piletine s pirinčem, povrćem i sosom, a navodi i da je svaki dan imala izbor. Hrana je bila raznovrsna, sveža i ukusna.
Tate šetaju bebe – mama odmara

Jedna od upečatljivih scena koju je Marija spomenula jeste da je često viđala očeve kako nose bebe u kolicima, dok su mame spavale. Kolica su na točkiće, kreću se lako i slobodno – pa roditelji mogu da šetaju kroz celu bolnicu s bebom bez ikakvih problema.
Porođaj u kadi – uz omiljenu muziku

U Švedskoj postoji opcija porođaja u kadi, a može se zatražiti još tokom trudnoće. Marija i njen muž su poneli zvučnik i slušali muziku koju vole. Ceo ambijent je bio prilagođen njima, miran i dostojanstven.
Dete može da bude uz mamu

Ako žena nije prvorotkinja, moguće je da i njeno starije dete boravi s njom u bolnici – potpuno besplatno. Roditelji mogu da organizuju sobu prema svojim potrebama.
Kafa, sok i voće – i tokom porođaja

Babice su tokom samog porođaja nudile kafu, sokove, pa čak i sladoled. Marija je dobila limunadu, kafu i sendviče odmah nakon porođaja, uz seckano povrće i pomorandžu. Jednostavna, ali topla pažnja.
Sladoled pre aktivnog porođaja

Jedan od detalja koji su izazvali najviše reakcija bio je upravo – sladoled. Marija je dobila omiljeni desert malo pre nego što je porođaj ušao u aktivnu fazu. U pitanju je simboličan gest, ali govori mnogo o tome kako se trudnicama pristupa.
U poređenju s iskustvima iz mnogih porodilišta u Srbiji – gde žene često moraju da ponesu i toalet papir i pribor za jelo, gde očevi ne mogu ni da dođu do žene nakon porođaja, gde je komunikacija s osobljem svedena na minimum – iskustvo iz Švedske deluje kao iz drugog sveta.
Marijina priča nije izuzetak, već primer kako izgleda sistem koji poštuje dostojanstvo žene, brine o porodici i razume koliko su prvi dani s bebom važni.
I ne, to ne bi trebalo da bude luksuz.
To bi trebalo da bude normalno.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ono kad žirafe pasu ispred tebe: Lepote Afrike
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ове
данашње жене од порођаја су направиле науку и личну афирмацију,наше мајке су се малтене порађале у ходу,радиле до 6. или 8. месеца трудноће,после порођаја већ 3. месец,назад на посао,нико им није уступао првенство у реду и пошти,банци,радњи,пекари кад су нас водиле са собом. Ово данас све њањаво и килаво.
Podelite komentar
Sasa
Moja parababa se porodila u Stali.Deda Bio Zdrava i Jak do 80 godina.Baba Rodila mig Oca u Kuci.Ima 77 godina,u penziji je,CEO zivot Radio i Jos je vitalan.Mene Mama Rodila u Smederevskoj Bolnici pre 58 godina.Guram nekako.Moja supruga Rodila 2 cerke pre 28 godina,i Sina pre 22 godine u privatnoj Beckoj Klinici.Prisustvovao Sam SVA tri Puta. Svo troje suntavi i nesposobni za samostalni zivot.Zavrsli studije.Posao OK,Ali sve Van posla mucak. I nemojte Mi tu pricati gluposti,kao ovo,Ono A do juce ste ziveli u nekoj zabiti.
Podelite komentar
Goksi
Svaka čast. To je sistem koji funkcioniše kako treba. Srbiji treba promena celog sistema iz korena. Dok se to ne dogodi živećemo kao slepci,što već dugo godina i jesmo.
Podelite komentar