Ovo su prvi koraci koje roditelj seksualno zlostavljanog deteta treba da primeni: "Dete nije krivo!"
Na žalost, sve češće imamo priliku da pročitamo nove uznemirujuće vesti o vršnjačkom nasilju u školama. Međutim, ne smemo ćutati i na seksualna zlostavljanja koja se dešavaju po obrazovnim ustanovama. Biti roditelj i saznati takve informacije teško je "svariti", ali je takođe veoma važno odreagovati pravilno u ovakvim, nemilim, situacijama.
Upitali smo psihologa Branku Tišman koji su prvi i važni koraci koje roditelji treba da preduzmu kada do njih dopre informacija da im dete doživljava seksualno zlostavljanje.
- Naročito kada je u pitanju skesualno nasilje, dete će se radije obratiti drugoj bliskoj osobi, nego roditeljima, jer je naprosto neprijatna tema za razgovor.
U slučaju da primetite promene koje mogu ukazivati na nasilje ili vam se dete poveri, treba otići i u školu i razgovarati i sa razrednim starešinom i sa psihologom ili pedagogom i videti da li oni primećuju promene u ponašanju. Dakle, uložiti sve da dođete do informacije koje su vam važne, a onda i pre svega, učiniti sve da se dete oseća sigurno i zaštićeno i da mu roditelj i drugi stariji daju do znanja da ga vole, ne okrivljuju i ne optužuju za to što se desilo - navodi naša sagovornica.
To je veoma neprijatna tema za razgovor sa roditeljima u dečjem uzrastu. Deca često pomisle da su ona nešto učinila, rekla ili na neki način izazvala takvo ponašanje prema sebi. Dete čak i da je "učinilo" provokacijama, na to odgovor nikada nije nasilje.
Takođe, psiholog navodi da u sredini u kojoj se to desilo - škola i druga mesta, treba da se preuzme sve da se spreči da počinilac nasilj nastavi dalje sa tim, a onda i da bude propisno kažnjen.
- Potom, treba zaštititi i dete i sebe daljih oblika nasilja i maltretiranja, jednom jasnom porukom - dete nije krivo i odgovorno i da ćete vi biti uz njega. Nadalje, vrlo često je potrebna pomoć i sturčnog lica. Nekada se razreše stvari i radeći sa detetom, ali je jako dobro potražiti i pomoć i podršku nekh drugih stručnih ljudi.
Treba imati poverenja u škole i da one isprate procedure koje moraju da prate, ali isto tako ne sme se zapostaviti to dete i njegova sigurnost.
Ovo je veoma složen problem, jer je mnogo toga ugruženo. Dete treba zaštititi i socijalnih krugova, kao i komentara i svega što sledi kada postane javno, jer jednog trenutka postaje javno. Treba to prijaviti i centrima za socijalni rad i koliko god je moguće sačuvati anonimnost deteta, a ne po školi i drugim mestima pričati kome se desilo i šta.
Važno je zaštititi dete i da zna da je voljeno i da je roditelj uz njega i da ga ne optužuje ni za šta - dete nije krivo - ističe Branka Tišman.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Roditeljstvo u fokusu: Kako pripremiti dete na moguće vršnjačko nasilje?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.