Psiholog Ana Mirković o tome kako decu vaspitaju mobilni telefoni a ne roditelji: "Kako smo došli do ovoga?"

 
N. K.
N. K.
 
  • 0

Mobilni telefoni postali su neodvojiv deo naše svakodnevnice i tako su, za samo dvadeset godina, uspeli da preuzmu primat i kontrolu nad našim životima, što se oslikava u svim međuljudskim interakcijama - emotivnim, prijateljskim i porodičnim odnosima. U vreme milenijalaca, prvi uređaj dobijao se u petom ili sedmom razredu osnovne škole, dok je, nepune dve decenije kasnije, ta granica pomerena na predškolski uzrast ili čak i niže.

Psihologija upozorava na opasnost pasivnog "skrolovanja" koje umanjuje fokus i koncentraciju dece, no, roditelji koji su odrastali uz tehnološke uređaje imaju problem da razgraniče zdravu od nezdrave doze korišćenja, kada su u pitanju njihova deca.

Psiholog Ana Mirković je u podkastu "Agelast" govorila upravo o ovom problemu.

- Ja stvarno u restoranu viđam bebe koje na prvi plač dobijaju mobilni telefon. Pedijatar i internista iz Tiršove Igor Stefanović mi je pričao da kada radi vrlo komplikovane kardiološke preglede na na dvogodišnjoj i trogodišnjoj deci to njima bude jako uznemirujuće. Roditelji ne mogu da smire dete nego mu daju mobilni telefon ili uključe nešto na "Jutjubu". Kako smo došli do toga da, u uznemirujućoj i stresnoj situaciji za dete, "Jutjub" bude adekvatniji da ga smiri od maminog i tatinog glasa, dodira, ruke ili zagrljaja? Negde smo "zabagovali" - poentirala je Mirković.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Testiranje dece za upis u prvi razred počinje 1. aprila

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica