Danas je Tucindan, namenjen pripremi za Božić: Vratite sve dugove ako niste i obezbedite sebi blagostanje
Vernici Srpske pravoslavne crkve danas obeležavaju Tucindan, praznik duboko ukorenjen u tradiciji i pripremama za jedan od najvećih hrišćanskih praznika - Božić. Ovaj dan nosi posebno značenje jer se tada kolje i priprema pečenica koja će krasiti prazničnu trpezu.
Zašto se praznik zove Tucindan?
Ime Tucindan poteklo je iz starog običaja da se životinja, predviđena za pečenicu, simbolično tukla ušicama sekire preko grudvice soli koja bi se stavila u platnenu vrećicu na njeno čelo. Ovaj postupak bio je deo rituala prinošenja žrtve, koji datira iz mnogobožačkih vremena, a pravoslavna crkva ga je kasnije prihvatila i blagoslovila.
Tradicionalno, za pečenicu - nazvanu i „božićnjara“ - kolje se mlado svinjče ili jagnje. U nekim domaćinstvima se koristi i ćurka, guska ili kokoš, mada postoje verovanja da pernate životinje ne treba stavljati na božićnu trpezu jer simbolišu „nazadovanje i rasturanje kuće“. Ako se ipak koriste, glava i noge moraju odmah biti odbačene.
Ritual klanja pečenice
Pečenica se obavezno kolje do podneva, pre nego što dan odmakne. Na mestu gde će se obaviti klanje stavlja se slama, simbol plodnosti i blagostanja. Smatra se da pečenica doprinosi sreći i blagostanju domaćinstva koje je priprema.
Deca i Tucindan
Nekada su se deca "koja to zasluže" i kažnjavala i tukla na Tucindan, ali posle toga ne, jer bi, po verovanju, na mestu udarca iskočili čirevi. U nekim mestima severnog Banata se održao taj običaj, pa roditelji simbolično “tuku” decu da bi bila poslušna.
Neki drugi izvori navode da se na Tucindan deca ne smeju tući, upravo zato što im mogu izaći čirevi.
Spremanje kuće za Božić
Tucindan označava početak intenzivnih priprema domaćinstva za Božić. Domaćica priprema brašno za mešenje, menja slamu u gnezdima za živinu i pribavlja suve šljive, smokve, orahe, novčiće i bombone. Ovi darovi biće prosuti po slami na Badnje veče, a deca će ih skupljati pijučući, unoseći radost u dom.
Pravila za Tucindan
Na ovaj dan ne sme se ništa davati niti iznositi iz kuće kako bi se obezbedilo blagostanje tokom cele godine. Takođe, svi dugovi i obaveze moraju biti izmireni kako bi domaćin ušao u novu godinu bez tereta dugovanja.
Večera na podu
U nekim krajevima Srbije, na Tucindan se praktikuje večeranje na podu umesto za stolom. Na prostirci se prvo postavljaju so i beli luk, a zatim posna jela poput hleba, pasulja, kupusa i ribe. Domaćin tokom večere mora biti okrenut prema istoku, što simbolizuje poštovanje prema Hristovom rođenju.
Praznična simbolika
Tucindan je dan kada se tradicija, vera i porodica spajaju u pripremama za najradosniji hrišćanski praznik. Svaki običaj, od klanja pečenice do uređenja kuće, nosi dublje značenje – izraz nade za blagostanje, zdravlje i zajedništvo u narednoj godini. Ovaj praznik nas podseća na snagu porodičnih vrednosti i neprolaznu lepotu narodnih običaja.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Iz ovog razloga se pravi slatka česnica, ima veze sa Marijom Terezijom
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.