Zašto se riba smatra posnom hranom? Zbog ovoga ona sme da se jede u postu, iako meso nije dozvoljeno
Božićni post, koji traje do 7. januara, jedno je od najvažnijih perioda duhovne pripreme za hrišćane. Tokom ovog perioda, mnogi vernici se pridržavaju posebnog režima ishrane, koji isključuje određene vrste hrane, ali uključuje ribu.
Ovo često otvara pitanja o prirodi posta i zašto je riba, iako životinjskog porekla, klasifikovana kao posna hrana.
Teolog Aleksandar Đurđević objašnjava ovu pojavu kroz istorijsku i duhovnu perspektivu:
- Hrana koju jedemo tokom posta je ista ona koju su Rimljani, vernici mogli sebi da priušte, a to su riba i povrće. Riba i morski plodovi nisu smatrani luksuznom hranom u biblijsko vreme, dok danas to jesu. Riba nije toplokrvna životinja i njeno meso podleže drugačijoj klaifikaciji nego meso sisara ili pak neke ptice. Ovo razlikovanje ima korene u drevnoj crkvenoj praksi, gde je meso toplokrvne životinje predstavljalo luksuz i bilo simbol uživanja, dok je riba bila skromnija hrana. U pravoslavnom hrišćanstvu pojam POSNO ne znači nužno da nešto ne sadrži meso u biološkom smislu, već se odnosi na tradiciju i duhovno značenje posta. Riba je istorijski smatrana jednostavnijom i skromnijom hranom i bilo je lakše uloviti ribu nego čuvati stoku. Takođe, njen ulov nije bio luksuz kao uzgoj stoke, što je isto klasifikovalo kao posnu hranu.
- Riba ima poseban značaj u hrišćanstvu i ona je simbol prvih hrišćana. Grčka reč ihtis, akronim za Isus Hristos, Sin Božji Spasitelj - zaključio je teolog.
Ova tradicija, ukorenjena u istoriji i duhovnosti, i danas podseća vernike na važnost skromnosti i duhovnog uzdizanja tokom perioda posta.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kako Rusi čuvaju svoju tradiciju u Srbiji?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.