Zbog svog stanja u školi je bio užasan, ali je za kuvanje posato mastermajnd: Danas ima svet na dlanu

M. M.
M. M.  
  • 0

Poznati kuvar i promoter zdravih prehrambenih navika, Džejmi Oliver, oktrio je sve o svom zdravstvenom stanju i kako je diksleksija oblikovala njegov život. Šef poznat po tome da je je transformisao školske menze 2000-ih, ponovo se vraća se u škole kao deo njegove nove kampanje i novog dokumentarnog filma, ali ovoga puta je odlučio da malo promeša karte.

Umesto da se bavi ishranom, Oliver je poželeo da pomogne deci koja se bore sa disleksijom, izazovom i zdravstvenim stanjem koje mu je veoma poznato.

"Nije tajna da sam se imao probleme u školi – ali i da sam bio jedan od srećnika. Znao sam da želim da budem kuvar, pa sam imao neko mesto gde mogu da idem, školu za ugostiteljstvo, gde sam mogao da napredujem. Kuhinja me spasila", ističe čuveni kuvar.

Njegov novi program, koji će biti emitovan kasnije ove godine, ima za cilj da otkrije načine kako bolje podržati neurodivergentne učenike u školama i da proceni kako se danas meri obrazovni uspeh, dok istovremeno vrši pritisak na vladu da donese reforme. Džejmi je ranije bio otvoren u vezi sa dijagnozom disleksije nakon što je završio školu sa samo dva ispita, sa kojom se izborio objavivši skoro 30 kuvarskih knjiga i knjigu za dece. Sada otkriva svoju tajnu i kako se  "prilagodio".

Otvorena priča o disleksiji

U razgovoru sa BBC-jem, Džejmi je otkrio: "Većinu stvari sam snimao na diktafonu. Lepo je imati nekog uz sebe, bilo da je to mama, tata ili prijatelj. Samo da baciš ideje. Volim da koristim post-it papiriće, obeležene različitim bojama. Volim da vizualizujem. Volim da vidim stvari, pa ih zalepim. Takođe volim jednostavne priče, razmišljam o likovima, a onda na internetu pronađem lice koje mi se sviđa i zalepim ga tamo.

Gradite sve kao teksturu i počnete da vidite ceo taj svet. Možete čak da pronađete slike sveta, šume ili nekog mesta. I onda, iz toga možete da počnete da sastavljate sve kao mali slagalicu. A kada se mučite, onda samo pitajte za pomoć. Ako imate disleksiju, nemojte se plašiti da pitate za pomoć jer imate supermoći. Imate neverovatnu maštu."

Rani problemi sa učenjem i podrška

Oliver je najveći deo svojih osnovnoškolskih godina proveo u specijalizovanim učionicama zbog svojih problema sa čitanjem i pisanjem, naglašavajući da ni on ni njegova škola nisu prepoznali njegov problem sa učenjem. Za razliku od drugih teškoća u učenju ili akademskih izazova, disleksija ne utiče na inteligenciju, a obično izaziva probleme sa slovima, kao što su čitanje, pisanje i pravopis.

Disleksija može dovesti do toga da pojedinci pomešaju redosled slova u rečima ili zamene slova, kao što je pisanje slova "b" umesto "d". Iako većina osoba sa disleksijom savršeno razume informacije kada su im izgovorene, čitanje ili pisanje može izazvati poteškoće i zabunu.

Sporo čitanje i pisanje, zajedno sa lošim ili nekonzistentnim pravopisom, često su najsigurniji znaci disleksije. Disleksija je stanje koje traje celog života, ali usmerena podrška može značajno poboljšati iskustvo pojedinca u školi i na poslu.

Većina simptoma postaje primetna kada deca počnu da uče da čitaju ili pišu, ali drugi znakovi upozorenja mogu se pojaviti čak i ranije.

Vasilij Kiselev, izvršni direktor i suosnivač Legacy Online School, ukazao je na to da neki od prvih, često zanemarenih, znakova disleksije uključuju teškoće u učenju ili pamćenju dečjih pesama ili problema sa ritmom uopšte.

Rani znakovi disleksije kod dece

Deca takođe mogu izbegavati da čitaju sama ili da pevaju abecedu, uprkos tome što uživaju u pričama i pevanju. Osobe sa disleksijom često imaju poteškoće sa orijentacijom, zbunjuje ih "gore" i "dole", ili imaju problema sa prostornom orijentacijom. Mlađa deca mogu imati poteškoća u praćenju višestepenih uputstava, jer se mogu preplaviti informacijama ili im biti teško da prate tačan redosled zadataka.

Škole mogu da obezbede dodatnu podršku deci sa disleksijom kroz svog koordinatora za specijalne obrazovne potrebe ili mogu zahtevati sveobuhvatnu evaluaciju od specijalista. Odrasli koji žele da budu evaluirani za disleksiju treba da se obrate lokalnoj ili nacionalnoj organizaciji za disleksiju za savet.

(Ona.rs / Mirror)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Šta su poremećaji školskih veština kod dece i kako da ih roditelji ne pomešaju sa lenjošću?!

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica