
Zašto je Sveti Vasilije Ostroški jedini praznik bez običaja? Sutra vernici treba da urade samo ovo!
U ponedeljak, 12. maja vernici i crkva obeležavaju dan posvećen jednom od najvećih čudotvoraca - Svetom Vasiliju Ostroškom. Njegovo ime poštovano je ne samo među pravoslavcima, već i među pripadnicima drugih vera, a za ovaj praznik ne vežu se uobičajeni narodni običaji - postoji samo jedno što vernici treba da učine.
Od Stojana Jovanovića do svetitelja
Rođen kao Stojan Jovanović u Popovom polju kod Trebinja, Sveti Vasilije je već sa 12 godina poslat u manastir Zavala, gde mu je stric Serafim bio iguman. Nakon završetka manastirske škole, primio je monaški čin i postao paroh u Popovom polju.
Tokom života službovao je u brojnim mestima, od Mostara, Herceg Novog i Pljevalja, preko Morače, do Ogonošta i Bjelopavlića. Preminuo je 1671. godine, a njegove netruležne mošti počivaju u manastiru Ostrog, uklesanom u stenama planine Ostroške grede.

Čudotvorac kojeg poštuju i hrišćani i muslimani
Vernici različitih veroispovesti veruju u čudesnu moć Svetog Vasilija Ostroškog. Brojna pisana svedočenja nalaze se u Gornjem manastiru, oni kojima je svetitelj pomogao, ostavljaju svoja svedočanstva monasima, koji ih potom čuvaju i sabiraju u knjige.
Jedna od najpoznatijih legendi govori o bebi koja je, prema predanju, pala iz kolevke sa litice Gornjeg manastira, koji se nalazi na 900 metara nadmorske visine. Majka je bila uverena da je dete nastradalo, ali beba je pronađena u podnožju planine - živa, zdrava i nasmejana.
Za one koji sumnjaju u čudotvornu moć, postoje nepobitne činjenice koje navode na razmišljanje. Požar koji je zahvatio planinu Ostrošku gredu nije oštetio ni Gornji ni Donji manastir, kao ni obližnje kapele. Takođe, tokom Drugog svetskog rata, bomba koja je pala iznad Gornjeg manastira nikada nije eksplodirala.
Mnogi vernici svedoče da je noć provedena pod svodovima Ostroga bila najmirnija u njihovom životu. Upravo zbog tog osećaja mira i sigurnosti, posetioci često biraju da spavaju napolju, iako konačište nudi krevete i pokrivače, koji su dostupni svima.

Ne postoje običaji, ali postoji pravilo
Za razliku od drugih verskih praznika, uz Svetog Vasilija Ostroškog ne vezuju se tradicionalni običaji. Postoji samo jedna preporuka - na praznik Svetog Vasilija treba otići u manastir Ostrog i pomoliti se. To je sve.
Fotografisanje unutar i u porti Gornjeg manastira nije dozvoljeno, ali postoji praksa da se ponesu određene stvari. Flaša ulja, koju monasi osveštaju i potom poklanjaju vernicima, koristi se za lečenje. Šećer, koji ostaje u manastiru, namenjen je svima.
Ali najvažniji poklon je par muških čarapa. Veruje se da Sveti Vasilije noću ustaje i hoda, pa su njegove čarape svakodnevno pocepane - monasi ih redovno menjaju.
Pravila pristojnosti i poštovanja
Oblačenje pri poseti manastiru takođe ima pravila. Žene ne smeju ulaziti u pantalonama, kratkim suknjama, bez pokrivene glave i otkrivenih ramena. Suknja mora biti bar do kolena, a marama na glavi je obavezna. Muškarci takođe treba da dođu pristojno obučeni – bez šortseva i sandala.
Ako se odlučite da pođete put Ostroga - ne nosite sa sobom samo materijalne stvari. Ponesite i tišinu u srcu. Tamo ne dolazimo da bismo videli čudo, već da bismo poverovali u njega.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Veliki broj vernika pristiže u manastir Ostrog
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maja
Amin!
Podelite komentar