
5 zaboravljenih običaja za Spasovdan koji nose blagoslov: Zašto ujutru hodamo bosi i ništa novo ne započinjemo
Spasovdan, koji slavimo sutra, u četvrtak, poznat i kao Vaznesenje Gospodnje, zauzima posebno mesto u pravoslavnom kalendaru. Obeležava se tačno 40 dana nakon Vaskrsa, u znak sećanja na trenutak kada se Isus Hristos, po vaskrsenju, uzneo na nebo pred očima svojih apostola. Taj uzvišeni čin predstavlja završetak Njegove misije na zemlji, pobedu nad smrću i večnu nadu za čovečanstvo.
U narodnoj tradiciji, ovaj praznik se naziva i danom velike radosti, jer nosi u sebi obećanje spasenja, ali i brojne običaje koji nas podsećaju na korene i duhovnu snagu predaka.
Stari običaji, tiha vera
U mnogim krajevima Srbije, Spasovdan se dočekuje u tišini i molitvi, s verom da su tog dana nebeska vrata širom otvorena. Svaka iskrena molitva, veruje se, dolazi pravo pred lice Božije.
Evo pet običaja koje valja sačuvati:
Jutarnja rosa kao lek
Tog jutra, ustaje se vrlo rano, dok se rosa još zadržava na travi. Ljudi izlaze bosi, umivaju se rosom ili hladnom izvorskom vodom, verujući da to donosi zdravlje i blagoslov kroz celu godinu.
Ništa novo, samo mir
Na Spasovdan se ne započinju novi poslovi ni veliki poduhvati. To je dan kada se odmara, sabira i posvećuje porodici i duhovnosti, bez žurbe i briga koje svakodnevno nosimo.

Litije kroz sela
U mnogim selima i gradovima organizuju se litije, molitvene povorke koje prolaze oko kuća, imanja i njiva. Narod se tada moli za plodnu godinu, zdravlje ukućana i mir u zajednici.
Molitva, tamjan i bosiljak
U domovima se pale sveće, tamjan i stavlja bosiljak. Ovi simboli služe kao duhovna zaštita i očišćenje, a veruje se da štite dom od zla i nevolja.
Hleb, so i molitva
Neke porodice iznose hleb, so i vodu ispred kuće, kao znak gostoprimstva i blagostanja. Negde se priprema i poseban Spasovdanski kolač, sličan slavskom, koji se lomi i deli sa najbližima i komšijama.
Dan spasenja i pomirenja
Postoji stara izreka: "Ko se na Spasovdan spasi, taj je za večnost spasen". Ovaj dan poziva na unutrašnje čišćenje, pomirenje s drugima, ali i sa samim sobom. To je vreme da se oprosti, da se ćuti i razmisli, o sebi, o prošlosti, o putu kojim dalje želimo da idemo.

Spasovdan kao slava
Spasovdan je i gradska slava Beograda, ali ga kao krsnu slavu obeležavaju i mnoge porodice širom Srbije. Tada se, u duhu praznika, pale slavske sveće, seče kolač i okuplja porodica uz tihu zahvalnost i molitvu.
Post i praznik
Iako je označen crvenim slovom, Spasovdan ne spada u strogo posne dane, osim ukoliko padne u sedmicu kada crkva propisuje post. To se, zbog pokretnog karaktera praznika, događa retko, ali je korisno proveriti u crkvenom kalendaru.
Pogled ka nebu
Spasovdan nas uči da vera ne ostaje bez odgovora. Nekad je dovoljno da zastanemo, ćutimo i pogledamo ka nebu. Da priznamo sebi ono što nas tišti i otpustimo teret koji nosimo.
Kao što se Hristos uzneo na nebo, i mi bi trebalo da se uzdižemo iznad briga, iznad ljutnje, iznad svakodnevnih oluja.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ceca sa zetom Predragom i Veljkom šeta uprkos pljusku: Poznati na Spasovdanskoj litiji
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.