Srpski Alpi su raj za skijaše, a za istraživače ostrvo sa blagom: Tajne Stare planine
Strme litice, vodopadi, rečni tokovi, skijaške staze, žičara, više od 1.000 vrsta biljaka od kojih su mnoge lekovite, 200 vrsta ptica, čak 116 vrsta leptira...
Ovako bi, u najkraćem, glasio opis Stare planine, turističke lepotice Srbije koja poslednjih godina doživljava turistički procvat.
Pripada teritorijama četiri opštine – Dimitrovgrad, Knjaževac, Zaječar i Pirot, a geografski gledano nastavak je planinskog venca koji se pretežno nalazi u Bugarskoj.
Ipak, posetioci i zaljubljenici u Staru planinu kažu da se ono najlepše što priroda može da podari nalazi baš u Srbiji, posebno za planinare i skijaše, te i ne čudi što je nazivaju „srpskim Alpima“.
U vreme Rimljana ovaj masiv je nosio naziv Hemus, što znači „planinski lanac“. Turci su je zvali „Kodža Balkan“ ili samo „Balkan“, što u prevodu znači „brdoviti kraj“.
Midžor, najviši vrh Stare planine u Srbiji nalazi se na 2.169 metara nadmorske visine, a među turistima posebno popularan Babin zub, koji je i zaštićeni prirodni rezervat, na 1.758 metara.
Na Jabučkom ravništu nastala je prva gondola u Srbiji. Ljubitelji zimskih sportova mogu da uživaju na 13 kilometara dugim stazama i žičarama sa kapacitetom od oko 1.300 skijaša na sat.
Video: Jelena se popela na vrh Stare Planine i shvatila da je ispod nje more
Foto: Ivan Strahinić
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sve o narcisima i manipulatorima - kako nas namamljuju u svoju zamku
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.