Manastir Studenica: Centar duhovnosti srednjovekovne srpske države
Manastir Studenica važi za jedan od najlepših primera raške škole srpske arhitekture. Međutim, to nije jedini razlog zašto i danas ova svetinja opčinjava posetioce
Mada je ostavio za sobom i druge zadužbine, veliki župan Stefan Nemanja je najveću pažnju posvetio Studenici.
Ne samo da je Studenica njegova najveća zadužbina, već je u pitanju svetinja koja je imala značajnu ulogu u srednjovekovnoj srpskoj državi.
Manastir čija je glavna crkva posvećna prazniku Uspenja Presvete Bogorodice građen je u periodu između 1183. i 1196. godine.
Duhovni temelj srpske države
Zbog čega je baš manastir Studenica, udaljen oko 60 kilometara od Kraljeva, odgirao izuzetno značajnu ulogu i u državnosti i u duhovnosti srpskog naroda, možda najbolje pokazuje prikaz na zvaničnom sajtu ove Svetinje, gde je navedeno:
"Izgradnjom Studenice i prenosom Nemanjinih moštiju u nju, počelo je da kuca samo srce Srpske pravoslavne crkve, čija je glava do danas ostala uzvišena i sveta Patrijaršija u Peći. Studenici se neprestano vraćao i sam Sveti Sava, ne zaboravljajući očevu zadužbinu i grobnu crkvu."
Manastir Studenica važi za jedan od najlepših primera raške škole srpske arhitekture. Međutim, to nije jedini razlog zašto i danas ova Svetinja opčinjava posetioce.
Nekada je u manastirskom kompleksu postojalo čak 14 crkava. Danas je uz Bogorodičinu crkvu tu i crkva Nikoljača, kao i ostaci nekoliko manjih svetinja, navodi „Kraljevoturizam“. Kamena trpezarija, koja je nastala u vreme dok je ovde službu vršio iguman Sava Nemanjić, te prvobitni zvonik, još su neke od znamenitosti Studenice.
Značaj Studenice za srednjovekovnu srpsku državu
Slobodno se može reći da je značaj koji ova svetinja ima ne samo za srpsku državu, već i duhovnost srpskog naroda nemerljiv u istorijskom smislu. Zato i ne čudi što je počev od 1986. godine ova Svetinja pod zaštitom UNESCO-a.
Neposredno pre nego što će otići na Svetu Goru, gde će podići manastir Hilandar, Stefan Nemanja, u monaštvu nazvan Simeon, boravio je upravo u Studenici. Posle upokojenja, tada monaha Simeona, njegov sin Sava donosi očeve mošti u ovaj manastir i nad njima miri zavađenu braću.
Upravo tu je Sava napisao i prvo samostalno književno delo na srpskom jeziku, istaknuto je na sajtu „Zadužbine Nemanjića“. Studenički tipik zapravo je, slobodno se može reći, pravilnik o tome kako treba da žive i da se ponašaju monasi u manastiru.
Mnogi članovi dinastije Nemanjić su doprineli lepoti kompleksa manastira Studenica. Kralj Radoslav je najpre proširio glavnu manastirsku crkvu, da bi celokupan kompleks obnovio srpski kralj Uroš. Kraljevu crkvu u okviru kompleksa manastira Studenica sagradio je 1314. godine srpski kralj Milutin.
Osim moštiju Svetog Simeona Mirotočivog, u Studenici se nalaze i mošti preporodbne Anastasije, odnosno njegove supruge Ane, majke srpskih kraljeva Stefana i Vukana, te potonjeg Svetog Save.
Video: Ovo je svet u malom a krasi ga srpska Studenica
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Mirjana je dobila bliznakinje sa 46 godina, kada je mislila da više za to nema šanse
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.