Kada se iz pravca Niša krene prema Niškoj banji, nakon nešto manje od 20 kilometara, nailazi se na Suvu planinu.
Razlog zbog koga je prati nimalo afirmativan naziv u vezi je sa njenim prirodnim karakteristikama, budući da izvora vode gotovo da uopšte nema na većim nadmorskim visinama, navedeno je na sajtu Turističke organizacije Niš.
Kada je proučavao geomorfološke karakteristike nekadašnje planine Kunovica, najverovatnije nazvane po istoimenom naseljenom mestu u blizini, čuveni srpski naučnik Jovan Cvijić okarakterisao je Suvu planinu kao „Alpi juga Srbije“. Na nadmorskoj visini od 1.810 metara nalazi se vrh Trem, koji je i najviši vrh Suve planine.
Stanište dve reliktne vrste
Mada se u turističkom smislu ne može smatrati eksploatisanom, Suva planina i te kako ima šta da ponudi posetiocima.
Važi za pravi raj za ljubitelje prirode, ali i pešačenja i planinarenja. A kako ističe „Visitnis“, neretko se znatiželjnici mogu uputiti i u organizovane ture kako do najvišeg vrha, tako i do Mosora i Stenovitog kamena.
Ipak, ono po čemu je ova planina mnogo poznatija jesu dve biljne vrste, koje su značajne i za srpsku istoriju.
Cvet nazvan po srpskoj kraljici Nataliji Obrenović, poznat i kao „cvet feniks“, smatra se reliktnom vrstom. Zahvaljujući otkriću doktora Save Petrovića, odnosno već pomenutom, Jovanu Cvijuću, koji je njegovo otkriće zvanično i zabeležio, danas znamo da Ramonda Serbica i Ramonda Nathaliae, kako glase njihovi nazivi, uspevaju upravo na području Suve planine.
Uz njih, na području Specijalnog rezervata prirode „Suva planina“, obitava i 25 vrsta sisara, 80 vrsta dnevnih leptira, 139 vrsta ptica, 13 vrsta riba, 14 vrsta vodozemaca i gmizavaca, te 259 vrsta insekata, podaci su zvaničnog sajta Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Od 1.261 biljne vrste, koliko ih je zabeleženo do sada, mnoge se smatraju reliktnim i endemskim. Osim već pomenutih, tu su i srpska ruža (lat. Rosa serbica) i Pančićeva kandilka (lat. Aquilegia pancicii).
Šumske kornjače, srne, vukovi i divlje svinje, ali i snežna voluharica i suri orao, tek su neke od životinjskih vrsta koje nastanjuju Suvu planinu.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Natalija Avemaria, vlasnica, osnivačica i dizajnerka brenda Dress me in denim
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Svaka planina ima svoj eho zdravlja,
Podelite komentar
M
Nije STENOVITI KAMEN nego se zove SOKOLOV KAMEN... inace u staroj Jug. Poznata NISKA TRANSFERZALA... koju cine 3 vrha Stare planine... kao i prevoj Devojacki grob...
Podelite komentar
Domestikanac
Mislite i Austrijanci imaju svoju Suvu Planinu.!
Podelite komentar