Jedinstveni muzej i spomenik, arhitektura u stilu secesije i jezero: Sve je to Subotica
Na severu naše zemlje, u blizini granice sa susednom Mađarskom, nalazi se grad izuzetne arhitekture, koju karakteriše najpre stil secesije.
Jezero Palić prva je asocijacija na Suboticu mnogima. Omiljeno izletište Subotičana jedna je od glavnih atrakcija tog dela Srbije.
Brojni muzeji i galerije čine grad još interesantnijim za posetu, a ukoliko se tome dodaju i brojna zdanja velelepne arhitekture, jasno je da je razloga za posetu Subotici mnogo.
Jedinstveni muzej
U ulici Matije Korvina u Subotici nalazi se po mnogo čemu neobičan, a nadasve jedinstven muzej na našim prostorima.
Muzej porcelana se može pohvaliti sa više od 2.000 eksponata, u zdanju površine nešto veće od 115 kvadratnih metara.
Starost pojedinih eksponata izrađenih od porcelana je i do dve stotine godina, a svaki posetilac ovog jedinstvenog muzeja će biti poslužen čajem iz šoljica od porcelana, uz koji de dobiti i prigodan poklon, navodi „Visitsubotica“.
U periodu od utorka do nedelje između 10 i 18 časova Muzej porcelana u Subotici je otvoren za posete. Cena ulaznice za odrasle iznosi 300 dinara, dok je ulazak potpuno besplatan za učenike osnovnih škola.
Arhitektura u stilu secesije
Mnoga subotička zdanja građena su u stilu secesije, koji važi za jedan od najatraktivnijih stilova.
Jedan od simbola grada, sasvim sigurno je i Rajhlova palata. Porodična palata Ferenca Rajhla, koji je ostao upamćen kao tvorac zgrade Gradske biblioteke i Gimnazije u Subotici, sasvim očekivano je najvelelepnija među njima. Posebno sa aspekta ukrasa koji su korišćeni tokom gradnje.
Izuzev čuvene žolnai keramike, koja se izrađuje u Pečuju, na zdanju Rajhlove palate se mogu videti i mozaici, koji su izrađeni od stakla sa venecijanskog ostrva Murano.
Sinagoga, Gradski muzej, Gradska kuća i zgrada nekadašnje Štedionice, tek su neka od zdanja koja se smatraju obeležjem ovog grada.
Osim spomenika Lajošu Vermeđu i Matiji Korvinu, ali i Ivanu Sariću i mnogim drugim, u Subotici se nalazi i jedan, po mnogo čemu specifičan.
Kako navodi „Gradsubotica,“ ovaj neobični spomenik delo je vajarke Maje Rakočević Cvijanov iz Subotice. Spomenik neznanom vodoinstalateru izrađen je po uzoru na isti takav u Bratislavi.
Video: Mali Zvornik leži na granici, krase ga lepote i znamenitosti: Kraljev most spaja dve bratske zemlje
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Natalija Avemaria, vlasnica, osnivačica i dizajnerka brenda Dress me in denim
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.