Etno-sela posetiocima nude mogućnost uživanja u pravom smislu te reči

 
 
  • 0

Ukoliko želite da doživite autentično iskustvo i bolje upoznate tradiciju i duh naše zemlje, onda je poseta etno-selima najbolja opcija.

Bilo da nude mogućnost smeštaja ili su jednostavno okarakterisana kao svojevrsni muzeji na otvorenom, etno-sela će posetiocima pružiti kompletan ugođaj.

Među najpoznatijim etno-selima u Srbiji posebno se izdvaja Sirogojno. U ovom zlatiborskom selu nalazi se nepokretno kulturno dobro, Muzej na otvorenom “Staro selo”. Izgrađen 1979. godine, obuhvata površinu od 4,5 hektara, navodi “Vikipedia”.

Svih 40 starinskih kuća su autentične, s tim što je nekima promenjena namena, kako bi bili zadovoljeni zahtevi i potrebe turista koji posećuju ovaj etno-kompleks.

Nije svako selo etno-selo

Neretko se događa da se pojam etno-sela poistoveti sa autentičnim doživljajem sela kao takvog. Međutim, da bi se neki kompleks mogao smatrati etno-selom, nije dovoljno da nudi samo uvid u život ljudi tog kraja, već i da turistima ponudi smeštaj u autentičnim srpskim kućama, domaću hranu i mir u svakom smislu te reči.

Etno selo Sirogojno Foto: Shutterstock

Zato i ističemo da, iako postoje brojna etno-sela u našoj zemlji koja nude i mogućnost smeštaja, tek pojedina nude zaista kompletan ugođaj.

Etno-selo Sunčana reka

Ono po čemu se ovo etno-selo u Banji Koviljači izdvaja u odnosu na druge jesu sadržaji koji su posetiocima na raspolaganju. Izuzev usluge smeštaja, u gostinskim i drvenim, odnosno od cigle zidanim kućama za odmor, u ovom etno-selu posetioci mogu da se oprobaju i u zanimljivim aktivnostima, poput streličarstva i jahanja, recimo.

A da bi bila ispunjena očekivanja posetilaca koji teže modernom, u ponudi su i wellness i pilates program, kao i vožnja čamcima i kajacima, budući da se kompleks nalazi na desnoj obali reke Drine, ističe “Premiumsrbija”.

Etno-selo Stolovo

Na oko 80 kilometara od Niša i oko 150 kilometara od Beograda, nalazi se etno-selo Stolovo. Zauzima površinu od oko 2,5 hektara. Posebno je interesantno to što kroz ovo etno-selo, smešteno između Ćuprije i Paraćina, protiče potok zahvaljujući kom je ceo kompleks praktično podeljen na dva dela.

Još zanimljiviji je i podzemni tunel ljubavi, koji se u ovom selu nalazi. A u samom centru tog tunela je i bunar želja.

Posetioci se mogu kupati u jezeru koje se nalazi u centralnom delu ovog etno-sela i delimično je uređeno za kupanje. Izuzev smeštajnih objekata, izgrađenih u moravskom stilu srpske arhitekture, ovde se mogu videti i kamena vodenica potočara, pušnice i ognjišta, ali i drugi autentični seoski objekti.

Vrdnik, Vrdnička kula, banja Vrdnik, Srbija Foto: Shutterstock

Etno-selo Vrdnička kula

Nadomak granice jednog od nacionalnih parkova Srbije, nalazi se pravi raj za ljubitelje mira, čistog vazduha i uživanja. Blizina Fruške gore garantuje čist vazduh, a poseta Vrdničkoj kuli, po kojoj je i ceo kompleks nazvan, posebno je atraktivna.

Izuzev bungalova izgrađenih u etno-stilu, posetiocima se nudi i mogućnost da u lokalnom restoranu isprobaju autentične domaće specijalitete, ali i da sa terase etno-restorana uživaju u pogledu na bogato zelenilo koje okružuje ovaj kompleks.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Natalija Avemaria, vlasnica, osnivačica i dizajnerka brenda Dress me in denim

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja