Mada je vrlo atraktivna, posebno za ljubitelje prirode koji posećuju glavni grad Srbije, Botanička bašta „Jevremovac“ često je zapostavljena.
Zelena oaza mogla bi da bude svrstana u red zanimljivijih lokaliteta u Beogradu za posete, naročito u letnjem periodu.
Razlog za ovakav naziv beogradske botaničke bašte vezan je za Jevrema Obrenovića, čije je imanje nasledio srpski kralj Milan, a na kome se i nalazi danas deo botaničke bašte, navodi „Tob.rs“.
Gradnja bašte počela je krajem 19. veka, a danas se u njoj može videti više od 250 biljnih vrsta, kako onih koje uspevaju u Srbiji, tako i onih koje obitavaju na evropskom tlu. U Botaničkoj bašti „Jevremovac“ možete videti i egzotične vrste biljaka.
Jedan od najtaraktivnijih delova bašte je i Japanski vrt, u kome se mogu videti biljke koje uspevaju u toj zemlji.
Staklena bašta
Izgrađena u viktorijanskom stilu, staklena bašta posebno privlači pažnju posetilaca. Upravo se staklenik nalazi na zemljištu koje je srpski kralj poklonio državi.
Prostire se na površini od oko 550 kvadratnih metara, a u stakleniku se može videti čak oko hiljadu biljnih vrsta, navedeno je na zvaničnom sajtu Botaničke bašte „Jevremovac“.
Staklena bašta u kojoj se mogu videti biljne vrste iz gotovo čitavog sveta, rekonstruisana je 2014. godine i na taj način je zaštićena od propadanja, kome je u prethodnom periodu bila izložena.
Atrakcija botaničke bašte
Iako je bašta sama po sebi zanimljiva za posetu, jedan njen deo naročito privlači pažnju. Uređen u tradicionalnom stilu vrtova Zemlje izlazećeg sunca, Japanski vrt važi za jednu od atrakcija Botaničke bašte „Jevremovac“.
Kombinacijom tri elementa - biljaka, vode i kamena, postignut je gotovo savršeni sklad. Posetioci ovog dela beogradske botaničke bašte mogu izbliza da uživaju u pogledu na jedinstvenost i harmoniju prirode, istaknuto je na zvaničnom sajtu bašte.
Cena pojedinačne ulaznice za odrasle iznosi 300 dinara. Deca uzrasta od sedam do 17 godina koja posećuju Botaničku baštu „Jevremovac“ plaćaju ulaznicu upola manje, odnosno 150 dinara, koliko košta i ulaznica za studente koji ne studiraju na Univerzitetu u Beogradu.
Besplatan je ulaz u beogradsku botaničku baštu kako za mališane uzrasta do sedam godina i studente Beogradskog univerziteta, tako isto i za trudnice i za osobe sa posebnim potrebama.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: 10 destinacija u Srbiji gde možete provesti ostatak prošlogodišnjeg odmora
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Krug dvojke
Nije lose,samo izbegavati po vrucini.Parking je podzemna garaza u zgradi pored baste i kosta 50din/h.
Podelite komentar
luka
Nije to vise nikakva '' oaza'' danas ljudi koji je vode oraganizuju koncerte svaki dan i prave ogromnu buku a zakonom je zabranjena buka u botanickoj basti.. Posetioci koncerata smeju da puse u basti, gaze travu povracaju ali vas ce da izabce ako zapalite cigaru.. Pisite malo o tome.. Mi u komsiluku ne mozemo da zivimo..
Podelite komentar
Sumska Open
Ovde ce Dodik ziveti kad pobegne iz Sumske.
Podelite komentar