Na istoku Francuske, u regionu Rona-Alpi, na mestu gde se reka Saona uliva u Ronu, leži Lion, grad u kome je rođen Antoan de Sent Egziperi.
Lion je po veličini na trećem mestu u celoj zemlji, a nakon glavnog grada, Pariza i Marselja.
Poznato je da su antički Lugdunum na tom području još 43. godine pre naše ere osnovali Rimljani, a kako navodi “Vikipedija”; taj naziv se slobodno prevodi kao “brda svetlosti”.
Menjali su se osvajači, od kojih su mnogi pokušavali da unište grad. U jednom trenutku, tokom svoje duge istorije, Lion je bio i prestonica kralja Franačke, 534. godine.
Iako je u periodu Francuske revolucije ovaj grad bio tradicionalno monarhistički nastrojen, te zaslužio krilaticu “Grad bez imena”, značajan u industrijskom smislu Lion postaje tokom 19. veka, da bio postao svojevrstan centar francuskog pokreta otpora u toku Drugog svetskog rata.
Bazilika na najvišem brdu
Sasvim očekivano, bazilika Notr Dam de Fourviere, izgrađena krajem 19. veka, u neovizantijskom stilu, postala je simbol Liona.
Nalazi se na najvišem od svih gradskih brda i posvećena je, kako navodi “Frommers”, Devici Mariji.
Izuzev kripte Svetog Josifa, u ovoj bazicili nalazi se i muzej crkvene umetnosti, a posebno opčinjava bogatstvo vitraža. Takođe, sa ovog mesta pruža se fantastičan pogled na ceo grad.
Muzej lepih umetnosti
Početkom 19. veka, kada je pariski muzej Luvr darovao čak 110 slika muzeju u Lionu, formirana je umetnička kolekcija, za koju se danas smatra da je jedna od najvećih u celoj zemlji.
Danas se u Muzeju lepih umetnosti, koji važi za najznačajniji u Lionu, pored ostalog mogu videti i klasične starogrčke skulpture, ali i remek-dela islamske umetnosti i slike poznatih umetnika, među kojima se posebno izdvajaju dela Monea i Rembranta.
Još jedan zanimljiv muzej u Lionu se nalazi u okviru Instituta “Lumiere”, u kome se posetiocima, između ostalog nudi mogućnost da se upoznaju sa istorijom bioskopa, uzevši u obzir da su braća Lumijer upravo u ovom francuskom gradu otvorila i prvi bioskop.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ovde svako kreira svoj odmor po želji: Vrnjačka Banja je mesto odmora, zabave i kulture
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.