Zvanično je površinski najveće ostrvo na svetu pod upravom Danskog kraljevstva, pa se u tom smislu smatra i najvećom svetskom teritorijom koja je u zavisnom položaju.
Na području između Severnog ledenog i Atlantskog okeana nalazi se ostrvo Grenland, koje počev od 2009. godine ima široku autonomiju, prema podacima koje navodi “Vikipedija”.
Inuiti čine većinsko stanovništvo ovog ostrva. U pitanju su naslednici onih ljudi koji su, počev od 13. veka naseljavali ostrvo iz pravca Aljaske. Danas mahom naseljavaju jugozapadne obalne delove ostrva, dok je ostali deo teritorije Grenlanda uglavnom slabo naseljen.
Zeleno ostrvo okovano ledom
Na jeziku lokalnog stanovništva, grenlandskom, naziv ovog ostrva se slobodno prevodi kao “Zemlja ljudi”. Međutim, naziv Grenland se vezuje za jezik doseljenika sa područja Skandinavije najpre, te se slobodno prevodi kao “Zelena zemlja”.
Ipak, uprkos tom nazivu, koji se verovatno odnosi samo na jugozapadni deo ostrva, koji jeste prekriven zelenilom, ne treba zaboraviti činjenicu da samo jedna četvrtina ostrva nije prekrivena trajnim ledom.
Najveći svetski nacionalni park
U severoistočnom delu najvećeg ostrva na celom svetu, nekako očekivano, nalazi se i najveći nacionalni park na planeti Zemlji.
Nacionalni park Grenland okružuje obala duga nešto više od 17.700 kilometara.
Izuzev polarnih medveda, na tom području obitavaju i lisice, morževi i mnoge druge životinje, navodi “Quarkexpeditions”.
Budući da u proseku teži oko četiri stotine kilograma, Umimmak, kako glasi lokalni naziv za vrstu poznatu kao mošusno goveče, to je u pitanju najveći sisar koji živi na grenladskom kopnu. I on je stalni stanovnik najvećeg svetskog nacionalnog parka. Od dlake takozvanih dugobradih, kako se Umimmak slobodno prevodi, izrađuju se komadi odeće i drugi predmeti.
Fjord i polarna svetlost
Kao jedna od turističkih atrakcija ostrva pominje se i Arktička Patagonija, kako glasi lokalni naziv za fjord Tasermiut.
Budući da je u pitanju najjužnika tačka ostrva, tu postoji i izvor tople vode, a sam fjord od oko 70 kilometara, okružuju okomite litice, koje ga čine prepoznatljivim.
Sa oko tri stotine vedrih noći u toku godine, Grenland je lokacija, gotovo idealna za posmatranje polarne svetlosti, fascinantne prirodne pojave koja opčinjava.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pere veš na - 20° C, probija se kroz duboke smetove i prostire ga na mećavi: Domaćica sa Grenlanda
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.