Najveće ostrvo na svetu ima jedan od najmanjih glavnih gradova na planeti: Jedinstveni Nuuk
Sa površinom od fascinantnih 2,16 miliona kvadratnih kilometara, Grenland je okarakterisan kao najveće ostrvo na svetu, mada u tu površinu ulaze i druga omanja ostrva oko njega.
Najveći deo površine ovog ostrva je pod ledom, a smatra se i najređe naseljenim područjima na celom svetu, budući da po podacima iz 2017. godine godine, na Grenlandu živi tek 56.480 ljudi.
Još je zanimljiviji i naziv ovog ostrva, koji se slobodno prevodi kao „Zelena zemlja“. Logično se nameće pitanje odakle to, ako se zna da se za Grenland baš i ne može reći da obiluje zelenilom. Zapravo je u davna vremena ubica sa Islanda po imenu Erik Crveni bio proteran na ostrvo. Želeći da dođu i drugi ljudi, on ga je tako i prozvao, mada postoje mišljenja da je pre više od dva miliona godina ostrvo zaista i bilo poznato po obilju zelenila.
Danas je Grenland deo Kraljevine Danske i funkcioniše kao autonomna država.
Zemlja bez puteva
Možda zvuči neobično podatak, ali na Grenlandu nema puteva. Tačnije ima ih, ali u gradovima. Međutim, da bi se stiglo iz grada u grad, jednostavno je nemoguće koristiti drumski ili železnički saobraćaj, jer on na Grenlandu ne postoji.
Osim motornim sankama, moguće je stići avionom ili helikopterom, ali i čamcem.
Zbog pozicije koju zauzima, Grenland je i domaćin zanimljivom prirodnom fenomenu poznatom kao ponoćno sunce. Tokom dana i noći u periodu od 25. maja do 25. jula na Grenlandu neprekidno sija sunce. A na dan 21. juna, kada se obeležava i državni praznik, posebno je zanimljivo posetiti ovu zemlju, jer je to najduži dan u toku cele godine na ostrvu.
U glavnom gradu Nuuku, odnosno Nuku kako se na srpskom izgovara, živi i najveći broj stanovnika Grenlanda.
Jedan od najmanjih glavnih gradova u svetu
Iako u njemu živi tek oko 18.500 stanovnika, po podacima iz 2019. godine, zbog čega je Nuuk okarakterisan kao najmanji glavni grad na celom svetu, to uopšte ne znači da nije interesantan za posetu.
Smešten je nadomak istoimenog sistema fjordova. Od Arktičkog kruga deli ga oko 240 kilometara i nalazi se u jugozapadnom delu ostrva.
U gradu se nalazi muzej, u kome se posetioci bliže mogu upoznati sa istorijom Nuuka, kao i Muzej umetnosti Nuuk, ali i Nacionalni muzej i arhiv Grenlanda, koji nudi uvid u istoriju ostrva.
Budući da se u blizini nalazi i istoimeni sistem fjordova, koji je u svetu na drugom mestu po veličini, to će i ljubitelji avanture uživati prilikom posete glavnom gradu Grenlanda. Tokom organizovanih obilazaka se turistima nudi mogućnost da u svoj njegovoj lepoti vide vodopad Sermitsiak i glečer Narsap Sermia.
Svakako da je turistima najinteresantnija mogućnost da vide čuvenu polarnu svetlost. Da bi uživali u lepoti Aurore borealis, potrebno je da Nuuk posete u periodu od septembra do aprila.
(Ona.rs / „Visitgreenland“ / „Guidetogreenland“)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pere veš na - 20° C, probija se kroz duboke smetove i prostire ga na mećavi: Domaćica sa Grenlanda
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.