Prirodna retkost stara više od 160 godina nalazi se ispred jednog beogradskog zdanja

 
  • 0

Čuveni srpski knez pred kraj života povukao se u konak u Beogradu, koji je danas okarakterisan kao spomenik kulture od velikog značaja i pod zaštitom je nadležnih institucija.

Vrlo brzo nakon sticanja statusa autonomne nasledne kneževine, srpski knjaz Miloš Obrenović izdaje nalog da se u okviru dvorskog kompleksa, koji se nalazi na području beogradskog Topčidera, izgradi i konak.

Izuzev po platanu, koji je, kako ističe „Vikipedija“, star oko 160 godina, te je okarakterisan kao prirodna retkost i kao takav zaštićen, konak kneza Miloša u Beogradu poznat je i po tome što se smatra jednom od poslednjih reprezentativnih građevina u Srbiji, koje imaju odlike otomanske arhitekture.

Uz otomanske, u ovom zdanju su vidljivi i neoklasični arhitekturni elementi, što na svojevrstan način predstavlja spoj tradicionalnog i modernog za ono vreme.

Konak kneza Miloša, Sretenje, srpski ustanak, Miloš Obrenović, Foto: Telegraf.rs

Bogate dekoracije

Budući da je konak imao različite namene, odnosno da je služio i u privatne i u državne svrhe, to se u njemu nalaze i lične kneževe prostorije, ali i prostorije namenjene članovima kneževe porodice, te prostorije u kojima su obavljani poslovi važni za državu.

U prizemlju su se nalazile prostorije u kojima su boravili kako stražari, tako i činovnici, koji su bili angažovani u kneževoj kancelariji, ističe Istorijski muzej Srbije. Knežev apartman nalazio se na prvom spratu i izuzev takozvane paradne sobe, uključivao je i spavaću sobu, zatim trpezariju i ostavu. Na suprotnoj, južnoj strani konaka nalazili su se apartmani iste strukture, koji su bili namenjeni članovima porodice kneza Miloša.

Konak kneza Miloša, Srezenje, Dan državnosti Srbije, Foto: Telegraf.rs

Između jednih i drugih postojala je i prostorija namenjena razgovoru, takozvana divanhana, zatim hol i prostorija, za koju se smatra da je korišćena za obedovanje.

Jedna od najstarijih drvorezbarskih dekoracija u celoj našoj zemlji, koja je do današnjih dana očuvana, nalazi se upravo u konaku kneza Miloša u Beogradu.

Naročito bogate dekoracije vidljive su na tavanicama određenih prostorija, za koje se smatra da su bile značajnije u odnosu na ostale.

Konak kneza Miloša, Srezenje, Dan državnosti Srbije, Foto: Telegraf.rs

Od konaka do muzeja

Muzej čija je zbirka bila posvećena borbi srpskog naroda za slobodu tokom Prvog i Drugog srpskog ustanka otvoren je upravo u beogradskom konaku kneza Miloša. Zbilo se to 1954. godine, kada je obeležavano 150 godina od početka Prvog srpskog ustanka.

Konak kneza Miloša, Srezenje, Dan državnosti Srbije, Foto: Telegraf.rs

Upravo ti eksponati koji su bili deo Muzeja Prvog srpskog ustanka u Miloševom konaku, iskorišćeni su devet godina kasnije sa ciljem osnivanja značajne institucije, Istorijskog muzeja Srbije.

Počev od 2013. godine u konaku je otvorena i izložba posvećena Drugom srpskom ustanku, a povodom obeležavanja 198 godina od izbijanja ustanka, koja danas funkcioniše kao stalna postavka ovog beogradskog muzeja.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Otvorena manifestacija “Knjiga na Trgu” danas na Trgu Republike

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja