Šume i gore Vile Ravijojle: Ovo je čudesni Miroč u jesenjem ruhu, od jednog mesta klecaju noge

 
  • 0

Miroč planina nije toliko visoka, ali svojim stenovitim usekom nad Dunavom oduzima dah. Iza Velikog i malog Kazana dramatično se "naginju" Veliki i Mali Štrbac, vrhovi Miroča, a iza njih prostire se nepregledno zaštićeno šumsko prostranstvo.

Nacionalni park Đerdap obišli smo u vreme kada se jesen još grčevito bori sa nadolazećom zimom, kada nam još pruža lepe sunčane dane, ali preti hladnim i dugim noćima. Opalo lišće šuška pod nogama, nad nama se otvara plavetnilo neba, a šuma polako tone u zimski san.

Ova netaknuta lepota i varljiva jesen setila nas je na Vilu Ravijojlu, koja u narodnoj pesmi leti vrhovima Miroča i ranjava vojvodu Miloša. Njegov pobratim Marko Kraljević sustiže je i kroti, a onda vila leči Miloša miročkim travama. Priroda je ovde, zaista čudesna kao priča o vili Ravijojli!

Obišli smo s planinarima PD "Orfej" Nemački ponor, malo poznatu duboku vertikalnu pećinu pred kojom klecaju kolena. Obično se kaže da nema reči kojima neko čudo može da se opiše, ali, u ovom slučaju, kao što to često biva u prirodi, nema slike koja može da dočara ono što oči vide.

Ponor je toliko strašan da svakim korakom rizik od propasti dramatično raste, a srce zastaje pred crnilom koje bi progutalo sve što bi se nad njim pustilo. Ponori su vertikalne pećine, koje se kao procepi otvaraju u stenama, ali nadole. Niko, sem najhrabrijih speleologa, tu ne može da zađe, a mnoge tajne podzemnih hodnika napunjenih vodom nikada nisu ni otkrivene. Da li neki hodnik vodi čak ispod Dunava, u susednu Rumuniju, može samo da se mašta i nagađa!

Postoji, naravno, bezbedna planinarska staza za spuštanje do samog ponora, a pred samim "vratima" ovog ledenog pakla treba da zastanete tamo gde se osećate sigurno i stabilno. Odatle smo fotografisali ponor i - razočarali se onim što smo dobili. Pravi utisak, nezamenljiv i autentičan je samo kada se nađete dušom i telom pred ovim čudom prirode.

Ponori su posebno opasni kada padne sneg ili je vreme maglovito, budući da se dramatično otvaraju poput pukotina i u njih nije nemoguće upasti. Veruje se da su tokom ljutih borbi za oslobođenje Jugoslavije 1944. godine pred vojnicima Crvene armije i partizanima upali nemački vojnici. Ako čak ovo i nije tačno, ne može se poreći činjenica da su ponori i pećine tokom rata bili ključni za šumske borbe u ovom prelepom kraju, na tako važnom mestu.

A koliko je to mesto zaista važno, uverili smo se kada smo se popeli na vrh Mali Štrbac. Pred nama se ukazao Dunav kao na dlanu i brod koji plovi kroz vrata Velikog Kazana. Odavde ste "na nišanu" imali sve što je od Crnog mora plovilo ka centralnoj Evropi!

Ponovo zastaje srce i klecaju noge, jedan korak doveo bi do smrtonosnog sunovrata. Zato, sedamo na klupicu koja je postavljena na sigurnom i uživamo u poslednjim zracima sunca koji obasjavaju stene Velikog i Malog Štrpca i rumunsku obalu. Moćan Veliki Kazan, zalivi i mostovi, kao i ogroman prikaz Decebala uklesanog u stenu zaustavljaju svako misao i isključuju sva druga čula.

Spuštanje do magistrale u okolini mesta Tekija bilo je malo strmije, ali pravo zadovoljstvo bilo je gledati zalazak Sunca kroz grane stare šume, kroz obrise retkih imanja i siluete vrhova Miroča u daljini.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: On zna za šta živi: Pas influenser se baškari na Alpima uz pogled od milion dolara

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja