Obišli smo čarobni BOŽIĆNI MARKET u TEMIŠVARU i evo šta treba da znate: Kakve su cene, hrana, gde da parkirate
Kao i svima vama, tako su i meni društvene mreže ispunjene idiličnim snimcima sa novogodišnjih i božićnih marketa. Međutim, još primamljivije je kada saznate da se na samo dva i po sata vožnje od Beograda nalazi advent u Temišvaru, što je meni bilo dovoljno da se uputim na jednodnevnim izlet upravo tamo.
Od svih snimaka koje sam gledala na mrežama, euforiju su kvarili oni koji su pokazivali duge kolone na graničnim prelazima, te sam sa ekipom odlučila da okušamo sreću tokom radnih dana. Neka vam ovaj tekst posluži ne samo kao kratak vodič, već vam ovde ostavljam i one informacije koje bih volela da sam malo ranije imala na umu.
Granica sa radnim vremenom do 19h i put do Temišvara
Uputili smo se na ovo putovanje iz Beograda i krenuli ka granici koja sledi nakon vožnje kroz mesto Jaša Tomić. S obzirom da je bio utorak, nade sam polagala u iole manju gužvu od one sa snimaka na mrežama. Kada smo stigli, usledila su dva iznenađenja - jedan automobil ispred nas i tabla na kojoj piše da je radno vreme graničnog prelaza od sedam ujutru do sedam popodne.
Kako bismo izvideli šta sve od ponude ima i u toku dana i da li vam se isplati videti trg i u toku dana, odlučili smo da krenemo ujutru. No, radno vreme granice, za nijansu je promenilo naš plan kada je u pitanju povratak. Ono čemu sam i dalje zahvalna, jeste tom jednom automobilu ispred našeg i prelasku granice u roku od deset minuta.
Gde parkirati, koliko košta garažno mesto i kako odjednom imate manje vremena?
Put od ulaska u Rumuniju do Temišvara nije očaravajuć, iako imate priliku da prolazite kroz par sela. Put je blatnjav, a u Temišvar ulazite postepeno i bez posebne naznake da ste stigli. Jedino po čemu smo mogli da zaključimo jeste kada smo na aplikaciji videli da nam je ostalo još sedam minuta do garaže koja je skoro u strogom centru grada.
U Rumuniji možete plaćati u evrima, iako je preporučljivo da razmenite novac u njihovu valutu, u leje. Oko četiri evra smo platili dnevnu kartu parkinga u garaži i uputili se ka trgu na kom je postavljen ovaj božićni market. Pogledala sam na sat i to mi je probudilo zastarelo sećanje da postoji vremenska razlika, te su oni sat vremena ispred nas. Dakle, provodite nešto "manje vremena" u Temišvaru.
Vredi li otići i preko dana ili je čarolija prisutna samo uveče?
Ulice su nas dovele do "prvog trga", na kom se jasno vidi raskošna rasveta, otvoreno klizalište, jelke, kao i dečji ringišpil. Ulica koja vodi ka glavnom delu adventa, takođe je preplavljena sijalicama, jelkama sa krupnim mašnama, ali i štandovima sa kuvanim vinom i hranom. Gužve nije bilo u tolikoj meri, jer su u pitanju najviše bili stanovnici koji su u bili u prolazu.
Naravno, čarolija se samo nazirala, jer sumornije deluje sva dekoracija kada ne svetli. Tako da, prvi utisak ne treba da vas poljulja. Ipak, štandovi sa hranom bili su u "punoj snazi". Krčkali su se gulaši, pasulj, isparavao miris kuvanog vina sa pomorandžama, a od slatkiša sam odmah prepoznala čuvene krofnice ili kuglice, o kojima danima slušam pozitivne utiske. Sve u svemu, nije u potpunosti neisplatljivo doći i preko dana, jer uvek možete računati da će se veća gužva napraviti oko štandova sa hranom uveče.
Koliko novca treba poneti i kakve su cene?
Deo koji mnoge i po najviše zanima, upravo su cene hrane i pića. Kao "gratis" dodaću vam i da li je isplatljivo zalutati na kafu u sporednim ulicama.
Za početak, ulica koja vas odvaja od "manjeg" trga i glavnog ima jednu menjačnicu, tako da je izbor mali. Jedan evro zameniće vam za 4,96 leja, što je iz priče - solidno.
Na mnogim štandovima, kuvano vino je 10 leja. Što se tiče hrane, probali smo dva specijaliteta za kojima su svi "odlepili", a to su krofnice i neka vrsta sendviča/palačinke. Šta god bilo, nepce mi se i dalje zahvaljuje. Naime, krofnice možete naći na nekoliko štandova i uglavnom su cene sa svim nadevima iste. Jedina razlika jeste u porcijama. Mala porcija je 20 leja (oko 4 evra), što se čini skupo, ali smo tu jednu porciju jedva pojeli zajedno kolega i ja. Stoga, cena je u redu.
Drugi specijalitet koji se nije smeo preskočiti, čuvene lepinjice/palačinke ili sendviči - kako kome odgovara, na većini štandova bio je 15 leja (oko 3 evra) i to sa punjenjem po izboru. Presavijene pitice nudili su sa šunkom, sirom, krompirom ili prazne, a svaka deluje podjednako ukusno. Opet, cena je i više nego korektna.
Ako stignete preko dana, kao što smo mi i želite na kafu, onda svakako preporučujem da prošetate kroz sporedne i lepo ukrašene ulice. Kafa u simpatičnom kafiću u sporednoj ulici koštala nas je 27 leja, što je nešto više od pet evra za nas dvoje. Iskreno, kada biste to konvertovali u dinare - jeste veći račun.
Zaključak: Da li bih se vratila?
Došlo je i vreme da se vraćamo nazad. I, da, stigla sam da se slikam gde sam želela, jer velike gužve nije bilo ni uveče, nego taman da niko ne čeka dugo za hranu, piće ili fotografiju ispred glavne atrakcije - prelepe jelke. S obzirom da je brzo odmaklo vreme, nismo uhvatili kraj smene graničnog prelaza, ali smo otišli na drugi koji nas je vodio ka Vršcu.
Atmosfera je prava novogodišnja, ljudi su nasmejani i odlična je prilika da prošetate "negde preko", dobro se provedete i najedete ukusnih đakonija. S obzirom na to da ovo može biti jednodnevni izlet, da cene nisu "nebeske" na samom adventu i, ako uživate u prazničnoj atmosferi okićenih trgova, onda svakako vredi doći na ovakav izlet.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Da li je ovo jedan od najlepše okićenih domova: Božićne zvezde, raskošna jelka i ukrasne mašne svuda
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.