Ova planina je ubedljivo najlepša kad padne sneg: Veruje se da je baš po tome i dobila naziv
U prvoj kategoriji zaštite nalazi se područje Nacionalnog parka Šar planina, koji zauzima ukupnu površinu nešto veću od 22.800 hektara.
Na tom području je više od polovine teritorije nacionalnog parka pod trećim stepenom zaštite, dok se nešto više od 30 procenata nalazi pod prvim i oko 13 procenata pod drugim stepenom zaštite.
Izuzev zbog značajnog broja objekata koji su izgrađeni mahom tokom srednjeg veka i koji su okarakterisani kao kulturna baština, pored ostalih, razlozi za proglašenje tog područja nacionalnim parkom, jednim od ukupno pet, koliko ih za sada broji Srbija, jesu i očuvanje različitih oblika vegetacije, ali i predela sa specifičnim karakteristikama.
Planina šarolikih pejzaža
Iako ne postoje sigurne tvrdnje o tome kako je planina, koja se nalazi na području Kosova i Metohije, a uz granicu sa teritorijom Republike Severne Makedonije, dobila naziv, prisutno je uverenje da je šaroliki reljef za to zaslužan.
Kada je Šara, kako je njen drugačiji naziv, prerkivena snegom, možda i najbolje dolazi do izražaja ta šarolikost reljefa.
I najverovatnije su upravo te specifične "šare" i razlog za nastanak njenog naziva.
Na nadmorskoj visini od 2.661 metar nalazi se Bistra, koji je i najviši vrh Šar planine u našoj zemlji, s tim da se na nadmorskoj visini većoj od 2.500 metara nalazi oko 30 vrhova ove fascinantne planine.
Koliko je reljef Šar planine interesantan jasno pokazuje i podatak da se izuzev obilja vodotokova, na Šari nalazi i 27 jezera glacijalnog porekla. Osim kao Gorske oči, ta jezera poznata su i pod nazivom Šarske oči.
Fascinantan živi svet Šare
Pored toga što na području čitavog Balkanskog poluostrva upravo Šar planina spada u red onih koje se smatraju najbogatijim vodotokovima, postoji još nešto što fascinira.
Čak 1.800 biljaka raste na području ove planine, od kojih je 339 endemskih vrsta Balkana. Međutim, to nije sve, jer se 18 biljnih vrsta smatraju endemima u lokalnom smislu, budući da samo tu mogu da se vide. Gorska ruža, molika i srpska ramonda, samo su neke od biljnih vrsta koje se smatraju endemoreliktnim.
I mnoge životinjske vrste obitavaju na području ovog nacionalnog parka. Uz 32 vrste sisara, što ne uključuje i slepe miševe, na Šar planini obitava i oko dve stotine vrsta ptica, ali i dnevni leptiri i to 147 vrsta. Prisutni su i gmizavci i vodozemci.
Uz izuzetno bogat živi svet, Šara je posebna i zbog brojnih posebno značajnih verskih, ali i kulturno-istorijskih objekata. Ostaci nekadašnjeg Dušanovog grada, grad poznat kao "Srpski Carigrad" i kompleks Sveti Arhangeli, te crkva posvećena Bogorodici Putevoditeljki ili Odigitriji i manastir posvećen Svetom Petru Koriškom, tek su neki od njih. Ukupno je 45 svetinja na tom području, što crkava, što manastira koji su izgrađeni u periodu između 12. i 16. veka i koji svedoče o tom periodu srpske istorije.
(Ona.rs/Zavod za zaštitu prirode Srbije/Ekoblog)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Paša je najpoznatiji Šarplaninac a ovo je priča o njegovom zavičaju
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.