Ni ne sluteći da im tako pomažu, osvajači su darovali ovom turskom gradu nešto izuzetno i neverovatno

 
  • 0

Ne može se reći da turski grad, koji je oko sat vremena vožnje udaljen od jermenske, odnosno gruzijske granice spada u red posećenijih destinacija u zemlji. Pa, ipak, Kars zavređuje svu pažnju turista, a posebno gurmana, jer je reč o „prestonici sira“ u Turskoj.

Krajem 19. i početkom narednog veka su istok današnje Turske osvojili Rusi. Zapravo su na to područje, praktično proterali Molokane, koji su u to doba okarakterisani kao „spiritualistička sekta“.

Razlog za njihovo proterivanje na područje današnjeg turskog grada Karsa vezan je za to što su ljudi, koji su bili sledbenici te sekte, kršili pravila po pitanju crkvenog posta, budući da su konzumirali proizvode od mleka i u tom periodu.

Da sve bude još interesantnije, termin molokan slobodno se prevodi kao „onaj koji pije mleko“, tako da su pristalice te sekte, iako proterane zbog svojih navika u ishrani, koje su bile u suprotnosti sa pravoslavnim učenjem, darovali ovom gradu nešto neverovatno i nadasve izuzetno.

kačkavalj Foto: Pixabay

Podsećanja radi, Kars je grad koji je pozicioniran na nadmorskoj visini od 1.756 metara. Sasvim je jasno da je umeće Molokana uspelo da savlada nemilosrdne klimatske uslove koji na tom području vladaju.

Prvu modernu fabriku namenjenu proizvodnji sira izgradili su u Karsu upravo Rusi i to krajem 19. veka. Danas se u Karsu nalazi i interesantan Muzej sira Kars.

Grad nadomak dve granice

Tek oko sat vremena vožnje deli teritoriju grada Karsa i Gruzije, sa jedne, odnosno Jermenije, sa druge strane.

Do njega se može stići iz glavnog grada Turske, budući da se železnica „Dogu Express“ u istočnom delu zemlje upravo u Karsu i završava. Putovanje je posebno zanimljivo zbog planinskih predela kroz koje voz prolazi.

Kars, Turska Foto: Pixabay

Mnogi su osvajali Kars tokom istorije, pa je u gradu uočljivo i bogato kulturno-istorijsko nasleđe, ali i uticaj različitih kultura.

Izuzev citadele, koja dominira gradom, Kars je prepoznatljiv i po jermenskoj svetinji, koja je izgrađena još tokom desetog veka.

Zanimljivo je pomenuti i to da je u pitanju grad, koji je „manje konzervativan od drugih delova istočne Turske“. U prilog tome ide i podatak da je reč, zapravo o jedinom gradu u kome u regularnim prodavnicama mogu da se pazare i vino i pivo, ističe „Thebaltican“.

sir kačkavalj foto: pixabay.com

Sirevi Karsa

Različite vrste sireva se proizvode u Karsu, a „Kashar“ (tr. Kashar) je među njima verovatno najpoznatiji.

- Sirevi Karsa su poznati u Turskoj - rekla je za „BBC“ Šejma Džaj, koja se bavi izradom itinerera za područje istočne Turske i dodala:

- Sir „Kashar“ je jedan od najukusnijih sireva u zemlji. Lokalni sirevi su toliko poznati zbog stotina različitih biljnih vrsta u ovom regionu, kojima se hrane životinje. Posebno masno mleko koje one proizvode zaslužno je za sireve izuzetnog ukusa.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Neverovatni hrišćanski manastiri uklesani u strmim stenama: Preko 3.000 pećinskih crkava

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja