Manastir zanimljivog naziva nalazi se na ovoj planini: U blizini je i jedna od najstarijih banja u Srbiji

 
  • 0

Kada su krajem 14. veka bežali od turske najezde, kaluđeri, poreklom Jermeni dospeli su i do planine, koja se danas nalazi nadomak Sokobanje.

Upravo tu su 1392. godine osnovali manastir i posvetili ga Svetim arhangelima Gavrilu i Mihailu, o čemu svedoče pouzdani istorijski podaci. Po osnivačima, manastir i dobi naziv - Jermenčić. Poznato je i da je ova svetinja kasnije gotovo uništena od strane turskih vojnika, pa su spas jermenski kaluđeri uspeli da pronađu na području Fruške gore.

Postoje i drugi izvori o ovoj svetinji, koja je postala jedna od atrakcija Ozrena. Prema njima, monasi sa Sinaja zaslužni su za podizanje ovog manastira, koji je bio izgrađen kao zadužbina srpskog despota Stefana Lazarevića.

Od Sokobanje ga deli oko osam kilometara, a nedaleko od njega nalazi se, ni manje ni više nego čak četiri izvora planinske vode.

Manastir Jermenčić Foto: Mateja Beljan

Planina bogata šumom

Ne samo zbog obilja šuma, već i zbog klimatskih karakteristika koje na tom području preovlađuju, planina Ozren se smatra klimatskim lečilištem.

Vazduh na tom području obiluje ozonom, a prisutna je i ruža vetrova. Upravo zato je baš na planini Ozren izgrađeno lečilište, specijalizovano za lečenje bolesti pluća, kao i ono koje je specijalizovano za lečenje različitih očnih oboljenja.

Atrakcije Ozrena

Utvrđenje Soko grad nije samo atrakcija ove planine, već i Sokobanje, koja se nalazi na oko pet kilometara udaljenosti od Ozrena.

Nekoliko je i zanimljivih izletišta, među kojima se izletiše „Kalinovica“ i izletište „Ozren“ izdvajaju.

Međutim, to je tek manji deo atraktivnih lokacija na području planine Ozren, na kojoj se nalazi i „Kamen ljubavi“. Po legendi, bilo je to mesto na kome su svoju ljubav negovali proslavljeni srpski junak, hajduk Veljko i hrabra Čučuk Stana.

I možda najznačajnija turistička atrakcija, jedan od najviših vodopada u našoj zemlji. Ripaljka se nalazi na toku reke Gradašnice, nedaleko od izletišta „Grudno“. U doba kada je Jovan Cvijić vršio istraživanja, smatran je najvećim u našoj zemlji.

Zanimljiv je i podatak da je u pitanju vodopad, koji je u vreme postojanja Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, zaštićen. Zapravo je on bio i prvi spomenik prirode koji je na tlu tadašnje zemlje zaštićen 1949. godine.

(Ona.rs / „Visiteastserbia“ /“Gost“/“Sokobanja.rs“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Vodopad Ripaljka je biser Sokobanje, snimili smo ga u punoj snazi

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja