Kažu da na ovoj planini svako može da se oporavi, a nalazi se nedaleko od jedne od najstarijih banja u Srbiji

 
  • 0

Osim na jačanje odrambenih snaga organizma, boravak na planini nedaleko od Vrnjačke banje može da pomogne i osobama koje muku muče sa anemijom. Smatra se, takođe da svež planinski vazduh, ali i šumom bogati Goč može pozitivno da utiče i na nervni sistem.

Šetnja duž pet namenskih staza za ljubitelje te aktivnosti, skijanje ili jednostavno uživanje u svežem vazduhu, bez sumnje doprinose oporavku ljudskog organizma. Kako u fizičkom, tako i u psihičkom smislu.

Na nadmorskoj visini od 1.216 metara nalazi se najviši vrh Goča, Ljukten. Zbog takve nadmorske visine je ova planina, udaljena tek nešto više od deset kilometara od Vrnjačke banje, svrstana među niže planine.

Uz obilje vodotokova, bogat živi svet je još jedna karakteristika Goča.

Vrnjačka Banja, planina Goč Foto: Shutterstock

Lekovita planina

Mnogobrojni potoci i omanje reke izviru upravo na Goču, da bi potom oticali prema rekama Rasina i Zapadna Morava.

Osim po brojnim vodotokovima, Goč je poznat i po bogatom živom svetu. Ono što se posebno izdvaja kao zanimljivo jeste podatak da čak oko 650 vrsta biljaka raste na ovoj planini. A da sve to bude još zanimljivije, lekovitih biljaka, odnosno onih koje se karakterišu kao aromatične, ima čak više od dve stotine vrsta.

Međutim, nije Goč bogat samo u tom smislu. Na ovoj planini postoji čak oko 250 izvora čiste planinske vode. Od njih toliko, poribljene su samo dve i to Gvozdačka i reka Sokoljka.

Uz šume bora i jele, ali i bukve, na Goču postoji i Salište, jezero nastalo veštačkim putem. Ipak, budući da se voda iz tog jezera koristi za vodosnabdevanje obližnje banje, to u njemu nije dozvoljeno ni kupanje, a ni pecanje.

planina Goč Foto: Ustupljene fotografije/Nada Stojčević

Pet pešačkih staza

Nedaleko od „Gvozdovca“, odnosno nastavne baze Šumarskog fakulteta nalazi se početak svih pet staza namenjenih ljubiteljima pešačenja. Razlikuju se i po dužini i po težini, a sve su adekvatno obeležene.

Oko pet kilometara je duga Žuta staza, koja se smatra najlakšom i mogu je uspešno preći čak i ljudi sa slabijom kondicijom. Na njenom početku se uz omanju vodenicu, može videti i malo jezero, a postoje i stolovi i klupe duž te staze.

Planina Goc Foto: Wikipedia/Bobik

Naredna staza po težini duga je oko 12 kilometara i poznata je kao Plava staza. Duža od nje, ali i zahtevnija je Crvena staza, na kojoj je nagib oko 700 metara. Budući da postoje još i Zelena i Braon staza, to će svako ko ima želju da u lepotama Goča uživa na ovakav način, moći da pronađe stazu koja mu po karakteristikama najviše odgovara.

Okolina Goča

Bez obzira u koje doba godine posećujete ovu planinu, ne bi trebalo propustiti i atraktivne lokacije u okolini. Vrnjačka banja je svakako jedna od njih.

U blizini Goča nalazi se i grad Kraljevo, ali i tvrđave Maglič i Koznik, te srpski srednjevekovni manastir Žiča.

(Ona.rs / „TO Vrnjačka banja“ / „Kompaskazesrbija“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ovde svako kreira svoj odmor po želji: Vrnjačka Banja je mesto odmora, zabave i kulture

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja