Drugi specijalni rezervat prirode u svetu, jedan od najstarijih u Srbiji: Zove se po čuvenom manastiru

 
  • 0

Sada već daleke 1874. godine je deo korita reke Save, koji je napušten, stekao status zaštićenog prirodnog dobra. Upravo zato se Obedska bara i svrstava među najstarije područje pod takvom vrstom zaštite u našoj zemlji. I to nije sve, jer je nakon Jeloustona, to drugo područje u celom svetu koje je steklo status specijalnog rezervata prirode.

Na jugoistoku Srema u Vojvodini nalazi se Specijalni rezervat prirode Obedska bara. Omeđuju ga naselja Kupinovo i Obrež, a teritorijalno pripada sremačkoj opštini Pećinci.

Oko 50 kilometara Obedsku baru deli od Beograda, dok je oko 70 kiloenatara područje tog specijalnog rezervata prirode udaljeno od Novog Sada.

Manastir Obed

Nedaleko od Kupinova i na samom rubu području Specijalnog rezervata prirode Obedska bara, nekoliko vekova ranije je podigla srpska despotica Angelina, supruga despota Stefana Brankovića manastir. Upravo u tom manastiru se najverovatnije kasnije i zamonašila.

Obedska bara, Srbija Foto: Shutterstock

Predanje koje se vezuje za gradnju crkve brvnare, posebno je zanimljivo. Naime, u znak zahvalnosti Svevišnjem što je zajedno sa svojim sinovima bezbedno stigla na to područje, donevši i telo preminulog supruga, mati Angelina podigla je svetinju.

Manastir je bio posvećen prazniku Blagoveštenja i izgrađen je od drveta. Ali ne bilo kog drveta, jer je po predanju mati Angelina za gradnju ove svetinje iskoristila čamac, kojim je doputovala sa sinovima, noseći telo srpskog despota. Smatra se da se to zbilo u drugoj polovini 15. veka i to najverovatnije 1486. godine. Upravo u tom, tada ženskom manastiru se srpska despotica kasnije, kako se veruje i zamonašila.

Obedska bara, Srbija Foto: Shutterstock

Postoji i drugoi predanje o nastanku ove svetinje, prema kome je jeromonah Maksim, kako je bilo duhovno ime srpskog despota Đorđa Brankovića, 1501. godine izgradio svetinju, čiji ostaci se danas nalaze na području Specijalnog rezervata prirode Obedska bara. Dva veka docnije je izgrađena nova svetinja na istom mestu i to takođe od drvene građe. Lazar Čupić, koji je bio iz Vukovara smatra se ktitorom starog hrama, na čijem mestu je počev od 1930. godine crkva, koja je izgrađena od “trajnog materijala”.

Danas službu u toj crkvi vrši sveštenik iz obližnjeg Kupinova, dok u hramu ne postoji monaška obitelj.

Upravo zahvaljujući tom manastiru, čitavo područje dobi naziv Obedska bara.

Obedska bara, Srbija Foto: Shutterstock

Jedan od najstarijih specijalnih rezervata prirode

Ne samo da je Specijalni rezervat prirode Obedska bara, budući močvarno područje poznato po vrlo specifičnim i biogeografskim i biološkim osobenostima, drugo područje koje je pod takvom zaštitom na celom svetu, nego je i u pitanju jedan od najstarijih specijalnih rezervata prirode u celoj Srbiji.

Na području koje ima oblik potkovice obitavaju mnoge biljne, ali i životinjske vrste.

Na samom početku, kada je područje stavljeno pod zaštitu, bilo je to mesto na kome su članovi porodice koja je u to doba vladala Habzbuškom monarhijom lovili. Kasnije, tokom istorije, Specijalni rezervat prirode Obedska bara su za lov, takođe koristili članovi porodice Karađorđević.

Oko pet stotina biljnih vrsta, ali i 50 vrsta mahovine i oko 180 vrsta gljiva raste na tom području. Specijalni rezervat prirode Obedska bara dom je i za 220 vrsta ptica i više od čak 1.200 vrsta insekata. Uz 50 vrsta sisara, kao i više od dve stotine zooplanktona i 16 vrsta riba, u potpunisti je jasan i značaj koji ovaj specijalni rezervat prirode svakako ima.

(Ona.rs / “Obidjisrbiju” / “Manastiri-crkve.com” / “Eparhijasremska.rs” / “Opština Pećinci” )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Srednjevekovna tvrđava u Kupinovu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja