Manastir koji je srpski despot podigao u znak zahvalnosti za ozdravljenje ćerke: Nosi zanimljivo ime

 
  • 0

Tek koji kilometar deli Srbicu i zadužbinu srpskog despota Đurđa Brankovića. Na tom mestu tihovao je Janićije ili Joanikije, koji je bio iz Zete i za koga se vrlo brzo pročulo da može mnogima da pomogne, jer je bio posvećen veri Hristovoj.

Zbilo se tako da je 1434. godine despotova ćerka obolela. Kako se glas o potonjem Joanikuju Devičkom čuo u narodu, tako je Đurađ odlučio da svoju ćerku, koja je bila devica, odvede kod ovog čoveka, ne bi li on pokušao da joj pomogne. I uspeo je.

Nedugo nakon toga, srpski despot na mestu na kome je Joanikije, nedaleko od izvora i to u šupljem stablu tihovao, podiže manastir, koji nam je danas poznat kao Devič. Smatra se da naziv ova svetinja duguje upravo tom događaju i činjenici da je despotova ćerka u vreme izlečenja bila devica.

Prethodno je svojevrsnu svetinju na tom mestu podigao upravo Joanikije, a despot Đurađ gradi crkvu i posvećuje je prazniku Vavedenje Presvete Bogorodice. Sama crkva podignuta je četiri godine nakon upokojenja Joanikija Devičkog i to baš na mestu na kome je ovaj svetac bio sahranjen.

Stradanje Deviča

Nije ovaj manastir na Kosovu i Metohiji bio pošteđen ni stradanja, kao ni mnoge druge srpske srednjevekovne svetinje. Nekoliko puta je tokom svoje istorije rušen, ali je uvek i obnavljan.

Interesantno je pomenuti da je uprkos teškoj istoriji, između 16. i 19. veka u Deviču postojala radionica za ukrašavanje knjiga, ali i prepisivačka škola.

Nakon turskih, Devič su skrnavile i austrougarske trupe, da bi sve to kasnije nastavili i Albanci, koji su ovu svetinju najpre porušili tokom Drugog svetskog rata, a potom i spalili. Iako je manastir nedugo nakon završetka rata još jednom obnovljen, stradao je i u novijoj istoriji.

O hrabrosti monahinja, na čelu sa igumanijom po imenu Paraskeva svedoči zapis o događaju iz 1947. godine. Nedugo nakon što su albanske snage porušile isposnicu Joanikija Devičkog, hrabre monahinje su uspele da je obnove. Sem toga, u okolini same svetinje su zasadile kako vinograde i voćnjak, tako i borove.

Tri manastirske crkve

Glavna crkva Deviča posvećena je prazniku Vavedenja Presvete Bogorodice. Međutim, to nije jedina svetinja u okviru manastirskog kompleksa.

Uz kapelu koja je posvećena osnivaču, Svetom Joanikiju, u okviru kompleksa manastira Devič je i crkva Svetog Đorđa. I upravo po tome se ovaj manastir izdvaja u odnosu na ostale srednjevekovne manastire u našoj zemlji.

Prilikom jedne od obnova su uočene i starije freske, među kojima se izdvaja ona koja prikazuje Svetog Joanikija Devičkog i biblijske scene Svadbe u Kani.

(Ona.rs / „Manastiriusrbiji“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Bogorodica Ljeviška uništena u martovskom pogromu, danas je delimično funkcionalna

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja