U biblioteci srpskog manastira na Svetoj gori i danas se čuva jedna relikvija iz svetinje nadomak Beograda

 
  • 0

Iako se manastir Tresije na Kosmaju neretko pominje kao Svetinja koja je izgrađena u periodu kada je na čelu srpske despotovine bio Stefan Lazarević, postoji mišljenje da je glavna manastirska crkva izgrađena zapravo u periodu vladavine kralja Dragutina Nemanjića, krajem 13. i početkom narednog veka.

Pretpostavka je da je početkom 15. veka, u vreme vladavine Stefana Lazarevića ova Svetinja zapravo obnovljena.

Budući da crkva ima značajne karakteristike raške, a ne moravske škole srpske arhitekture, to je i pomenuto viđenje upravo na tome najpre i zasnovano.

Ipak, tek se u drugoj polovini 16. veka, tačnije 1560. godine manastir Tresi, odnosno manastir Svetih arhanđela pominje u turskim spisima. Prema podacima iz tog turskog deftera, 12 je kaluđera u to doba boravilo u manastiru Tresije.

Manastir Tresije, Sopot, Kosmaj Foto: Shutterstock

Odlazak monaha

Sama činjenica da je manastir Tresije brojao toliko monaha u mračnim vremenima nacionalne istorije, kada su Srbijom vladali Turci, sasvim jasno govori o tome koliki je zapravo značaj ova Svetinja u to doba imala.

Poznato je i da su tokom 17. veka monasi napustili manastir, te da su se uputili u manastire na Fruškoj gori. U prvim decenijama tog veka, tresijski monasi su sa sobom poneli mnoge relivije, pa i jedan psaltir. Srednjevekovni molitvenik je utočište pronašao u fruškogorskom manastiru Hopovo, ali se danas nalazi daleko i od toga i od manastira Tresije.

Manastir Tresije, Sopot, Kosmaj Foto: Shutterstock

Zapravo se psaltir iz Tresija čuva danas u bilioteci manastira Hilandar na Svetoj gori u Grčkoj.

Obnova manasira

Na ploči izrađenoj od kamena, koja se nalazi danas u priprati crkve posvećene Svetim arhangelima, može se pročitati da je bratstvo uz pomoć Visariona, tadašnjeg igumana manastira Rakovica, sada već daleke 1709. godine obnovilo Tresije.

Manastir Tresije, Sopot, Kosmaj Foto: Shutterstock

No, istorijske prilike, čini se, nisu naročito išle na ruku ovoj Svetinji, pa je manastir zapusteo i bio značajno oštećen. Neposredno pred početak Drugog svetskog rata, tadašnji patrijar Varnava, uz pomoć Momira Korunovića, arhitekte, započinje obnovu Tresija. Početak rata omeo ih je u tom poduhvatu, ali i smrt patrijarha.

Uravo zahvaljujući kasnijoj obnovi, nikla je potpuno nova Svetinja, izgrađena na temeljima prvobitne, od koje je danas očuvan samo prizemni pojas.

(Ona.rs / “Eparhija-sumadijska” )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ovo su najbolja vikend naselja u Srbiji: Odmor za praznike u njima od 10 do 300 evra

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja