Zbog najveće kamene brane u celoj Evropi, nivo vode u ovom fantastičnom jezeru u Srbiji nikad nije isti

 
  • 1

Na visokom, trećem mestu po površini koju zauzima, među jezerima Srbije nalazi se Zlatarsko jezero.

Poznato je i pod nazivom Kokin Brod, po istoimenoj hidroelektrani. Zapravo je jezero i nastalo 60-ih godina prošloga veka, kada je bila izgrađena brana za potrebe hidroelektrane.

Budući da je dužina kamene brane 1.264 metra i da ima visinu od 83 metra, to se ona na evropskom tlu smatra najvećom kamenom branom.

Pregrađivanjem reke Uvac, nadomak mesta Kokin Brod nastaje istoimeno jezero, poznato i kao Zlatarsko.

Zlatarsko jezero Foto: RINA

Promena nivoa vode

Zbog činjenice da je funkcionisanje hidroelektrane u direktnoj vezi sa Zlatarskim jezerom, to nivo vode u njemu nikada nije isti. Procene su da do 45 metara može varirati.

Ono što je posebno zanimljivo u vezi sa jezerom, koje je smešteno na potezu između dve planine, Zlatara i Murtenice, jeste i njegova dubina, koja može dostići čak fascinantnih 75 metara.

Sa dužinom nešto većom od 20 kilometara i površinom od oko 7,3 kvadratna kilometra, Zlatarsko jezero je zauzelo visoko, treće mesto po veličini u našoj zemlji. Sem Đerdapskog, prethodi mu i jezero Perućac.

Zlatarsko jezero Foto: RINA

Iako je reka Uvac ta, iz koje se ovo jezero napaja vodom, tu su i reke Vapa i Tisovica, s tim da se i iz brojnih izvora i potoka napaja Zlatarsko jezero. I baš zbog toga vode ovog jezera važe za hladnije. Tokom najtoplijeg perioda godine njegove vode dostižu temperature od 21 stepen Celzijusov u proseku, dok je tek nešto viša od tri stepena temperatura vode tokom najhladnijeg meseca u godini.

Legenda o nastanku Zlatarskog jezera

Prilikom gradnje hidroelektrane Kokin Brod, Zlatarsko jezero koje je tada nastalo, potopilo je čak pet sela. Život meštana tih sela promenio se preko noći, što bi se reklo.

Zlatarsko jezero Foto: Miloš Stojković

Svega trideset dana bilo je potrebno da nestane sve ono što su oni strpljivo gradili. I kuće i štale i škola i crkva, pa i mesto na kome su počivali preminuli.

Osim sela Trudovo i Štitkovo, tom prilikom su bila potopljena i sela Tisovica, Božetići i Debelja.

Na Dumbelskom brdu nekada se nalazilo i istoimeno groblje. Kako navodi Ana Vuković za “Zlatarinfo” danas se tu, u sećanje na Dumbelsko groblje nalazi krst, podignut zaslugom Mileševske eparhije.

Iako nastalo veštačkim putem, narodno predanje čuva i jednu legendu o nastanku Zlatarskog jezera. Prema njoj, veliko jezero koje je nekada postojalo na području Pešterske visoravni zaslužno je za nastanak ne samo Zlaatrskog, nego i Radoinjskog i Uvačkog jezera.

(Ona.rs / “Banjeusrbiji” )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Topalko pokazao rodno mesto, pa prizorom rastužio sve

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Putovanja

Komentari

  • Nikola

    14. april 2025. | 07:09

    Prekrasno, to je pravo blago, brinuti se da ostane cisto!

    Podelite komentar