Jedini grad na Balkanu koji gleda i Jadran i Jonsko more: Tu su se Srbi nekad povlačili, a danas letuju

 
  • 1

Poznata albanska luka, koja izlazi na dva mora, Jonsko i Jadransko, Vlora ili Valona danas je značajno letovalište u Albaniji. Nekadašnji glavni grad zemlje istorijski je upamćen po jednom događaju. Početkom minulog veka, 1912. godine baš u Valoni je i zvanično obnarodovana odluka da je Albanija potpuno nezavisna od tadašnje otomanske vlasti.

Budući da je u pitanju grad, koji se smatra jednim od najstarijih na području cele zemlje, to ne čudi što u Valoni postoje mnogi značajni spomenici.

Činjenica da ima izlaz na dva mora čini Valonu naročito atraktivnom za turiste iz zemalja regiona, ali i Evrope i celog sveta.

Oko 150 kilometara deli Valonu od Tirane, dok je luka Drač udaljena oko 120 kilometara.

Valona, Vlora, Albanija Foto: Pixabay/bodiantal

Grad bogate istorije

Antički Aulon bio je grad koji je za istoriju Albanije izuzetno značajan. Ne samo zato što je bio prvi glavni grad zemlje, nego i zbog proglašenja nezavisnosti od tadašnjeg Osmanskog carstva, 1912. godine.

Tokom šestog veka pre Hrista grad je funkcionisao kao grčka kolonija. Zbog izuzetno povoljnog geografskog položaja često je bio na meti mnogih osvajača.

Tokom Albanske golgote, kada se srpska vojska, zajedno sa narodom povlačila prema Krfu, jedna od luka koje su korišćena za evakuaciju bila je i Valona. Italija, Nemačka i na kraju Sovjetski savez preuzimali su upravu nad gradom u toku Drugog svetskog rata i po njegovom završetku, pa svaki od osvajača ostavlja svoj trag u istoriji grada.

Nacionalni muzej nezavisnosti jedna je od najznačajnjih kulturnih institucija u Valoni. Rame uz rame sa njim je i Spomenik nezavisnosti, podignut 1972. godine u znak sećanja na proglašenje nezavisnosti zemlje.

Ne treba propustiti ni obilazak starog dela grada, prepoznatljiv po građevinama u različitim bojama i očuvanoj arhitekturi. Arheološko nalazište na mestu na kome je tokom trećeg i četvrtog veka postojao zamak Kanine, u istoimenom mestu udaljenom nešto više od pet kilometara od grada, nudi fenomenalan pogled na okolinu. Isto kao i Kuzum Baba, mesto poznato po terasi koju je izvajala priroda i koje nudi nestvarno lep pogled na Valonu i okolinu.

Za posetu je zanimljivo i omanje ostrvo Zvernec. Na njemu je sahranjena žena, koja je i zaslužna za vez na originalnoj zastavi, korišćenoj prilikom proglašenja nezavisnosti Albanije. Osim po obilju borova, ovo ostrvce je poznato i po jednom manastiru. Datira iz perioda vizantijske vladavine, te se smatra da je izgrađen još tokom 13. veka. Posvećen je Svetoj Mariji i u periodu komunističkog režima je napušten.

Valona, Vlora, Albanija Foto: Pixabay/stjoehu

Letovalište na obalama dva mora

Izlaz na dva mora čini ovo letovalište posebno atraktivnim. Među brojnim plažama na području Valone, Stara plaža svrstava se u red posećenijih. Prekrivena je peskom i karakteristična po dugom plićaku.

Za razliku od nje, Azar plaže prekrivena je šljunkom i ima izlaz na Jadransko more. Čak se često izdvaja kao plaža koja se nalazi baš na mestu na kome se dva mora spajaju.

U okolini su i čuvene Dermi i Gjipe, te plaže na poluostrvu Karaburun i ostrvu Sazan.

(Ona.rs / „Albania.al“ / „Albanija.rs“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ne, ovo nisu Maldivi, ovo je Albanija: Plavetnilo mora ove zemlje sve više privlači srpske turiste

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Putovanja

Komentari

  • Smederevac

    6. jul 2025. | 18:20

    Srbi zašto tamo...da li znate istoriju ?Sramota ..

    Podelite komentar