Mistični vikend beg na par sati od Beograda: Ova destinacija budi maštu i priziva legende!

B. P.
B. P.  
  • 0

Ako tražite destinaciju koja kombinuje bogatu istoriju, zapanjujuće pejzaže i dozu legendarne misterije, a da pritom ne morate putovati na kraj sveta - Transilvanija je pravo rešenje. Ova regija u srcu Rumunije nalazi se iznenađujuće blizu i sve je popularnija među putnicima iz Srbije koji žele da za samo nekoliko sati vožnje uplove u bajkovitu atmosferu srednjovekovnih gradova, dvoraca obavijenih legendama i netaknute prirode.

Bez obzira da li ste ljubitelj istorije, kulture, prirode ili vas jednostavno intrigira priča o grofu Drakuli, Transilvanija je mesto koje nudi autentičan doživljaj, a idealna je i za vikend putovanje. Gradovi poput Brašova, Sibinja i Sigišoare pravo su mesto za upoznavanje sa Transilvanijom, pa i sa samom Rumunijom.

Više o Transilvaniji

Transilvanija znači "Zemlja iza šume" i već samim imenom budi osećaj kao da je na ivici sveta. Posle više od jednog veka pominjanja u literaturi, na televiziji i u filmovima, najveći region Rumunije, nadomak naše zemlje, danas priziva slike zapanjujućih planina, gotičkih zamkova, crkava, mesečine i krvoločnih stvorenja sa zlokobnim očnjacima.

Savremena Transilvanija i dalje odiše nekom natprirodnom vibracijom, koju kultura folklora i sujeverja dodatno učvršćuje - ponekad zabavno, a ponekad sasvim ozbiljno.

Transilvanija, Grof Drakula zamak dvorac Foto: Pixabay

Gradovi Brašov, Sibinj i Sigišoara čine ono što je poznato kao 'Transilvanijski trougao', putanju kojom turisti rado i često prolaze. Brašov je verovatno najbolja baza za obilazak cele regije. Sam grad je nekadašnji saski trgovački centar prvog reda, sa srednjovekovnim zidinama, kaldrmisanim ulicama koje odolevaju vremenu, baroknim fasadama i čuvenom Crnom crkvom iz 15. veka.

Sibinj je elegantan i pažljivo obnovljen saski gradić, savršen za razglednice - s prostranim pešačkim trgovima, kafićima i pravoslavnom katedralom, koja je građena kao mala replika Aja Sofije iz Istanbula.

Sigišoara, rodno mesto Vlada Drakule, jedna je od najbolje očuvanih utvrđenih gradskih celina na uzvišenju u Evropi sa raznobojnim kućama starim i po 500 godina, zanimljivim muzejima i moćnim gradskim bedemima.

Ipak, najviše turisti dolaze zbog zamka poznatog Drakule

Danas u Transilvaniji i dalje postoje brojne lokacije i ruševine povezane sa Vladom Drakulom, uključujući i njegovu rodnu kuću u Sigišoari koja je sada pretvorena u restoran. I Brašov je povezan sa Drakulom: zbog niza sukoba, Vlad je napao i probio gradske zidine, pokušavši da zapali Crnu crkvu.

Zamak Bran, jedan od mnogobrojnih zamkova koji se nalaze po transilvanijskom predelu, najčešće se povezuje s Drakulom iako ta veza nije baš čvrsta.

Transilvanija, Grof Drakula zamak dvorac Foto: Pixabay

Iako ga često (pogrešno) nazivaju 'Drakulin zamak', Bran nije bio Vladova rezidencija. Verovatno je proveo noć-dve u njemu - da li kao gost ili kao zarobljenik, nije poznato. Ipak, zamak izgleda kao iz filma o vampirima: kao da je izrastao iz stene na kojoj se nalazi, okružen sumornim planinama i natopljen atmosferom mračne mistike.

Pravi 'Drakulin zamak'

Na strateškom prolazu kroz Karpate, koji povezuje Transilvaniju i Vlašku, nalaze se ruševine pravog Drakulinog uporišta - zamka Poenari. Vlad ga je obnovio uz pomoć vlaških velikaša koji su prethodno bili umešani u ubistvo njegovog oca i brata.

Do zamka vodi 1.480 stepenika iznad parkinga što mnoge obeshrabri, pa posetioci često imaju ceo lokalitet samo za sebe. U klizištu 1888. godine veliki deo strukture se urušio i otklizao niz padinu. Danas su ostaci zamka uglavnom visine čoveka, ali njegova istorijska važnost ostaje ogromna.

(Ona.rs/Going)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Čudesa Svetog Save i dalje se prepričavaju u susednoj Bugarskoj

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja