UNICEF novim projektom ruši "jaz", u zdravstvenoj zaštiti trudnica, između gradske i ruralne sredine

 
  • 0

Obezbeđivanje dobrobiti trudnica i porodilja nije samo zdravstveni imperativ već i osnovno pitanje ljudskih prava.

Uspešne strategije za sprečavanje neželjenih ishoda trudnoće, kao što su smrt majke ili novorođenčeta, podrazumevaju slobodan pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti za vreme trudnoće i porođaja, zdravstveno obrazovanje žena i osnaživanje zajednice za razumevanje značaja pitanja sigurnosti trudnica i porodilja.

U Srbiji smrtnost majki, koja je u vezi sa trudnoćom i porođajem, varira. Odnos broja umrlih majki za vreme trudnoće, porođaja i babinja (šest nedelja nakon porođaja), na 100.000 živorođenih, iznosila je 14,9 odsto u 2012. godini, da bi 2021. godine bio zabeležen nagli skok na 22,5 odsto.

U 2023. godini smrtnost majki iznosila je 9,8 odsto.

Prema podacima UNICEF-a za 2020. godinu, procene smrtnosti majki u Srbiji su za 20 do 50 odsto više nego u zemljama Evropskog regiona (Srbija 10, Grčka 8, Nemačka 4).

Da bi se unapredio kvalitet zdravstvene zaštite tokom trudnoće i porođaja, uz podršku „MSD za majke“, UNICEF i Ministarstvo zdravlja pokrenuli su dvogodišnji projekat - "Ti i ja od prvog trenutka".

Šta je krajnji cilj?

Cilj je da se inoviraju profesionalna znanja i praksa kroz revidiranje nacionalnog vodiča za vođenje trudnoće, unapredi pravovremeno praćenje i kontrola rizika tokom trudnoće i babinja, kao i da se poveća zdravstvena pismenost žena o ključnim pitanjima koja utiču na siguran ishod trudnoće, posebno kod trudnica pod rizikom.

- Ministarstvo zdravlja je posvećeno jačanju primarne zdravstvene zaštite i prepoznaje značaj kvalitetne antenatalne zdravstvene zaštite u osiguranju dobrobiti majke i deteta. Prioritiziranje antenatalne zdravstvene zaštite je mnogo više od jačanja zdravstvenog sistema – to je zapravo, posvećenost budućnosti narednih generacija -  istakala je prof. dr Ivana Stašević Karličić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

- Trudnoća predstavlja novo i posebno iskustvo u životu žene i svaka naredna trudnoća je izazov, ali i jedinstveni događaj za ginekologa koji prati zdravlje trudnice i deteta tokom trudnoće i porođaja. Kroz redovne preglede trudnice, ginekolog može pravovremeno da otkrije patološka stanja u trudnoći i da pruži neophodnu zdravstvenu podršku majci i detetu. Nažalost, postoje i neželjeni događaji tokom trudnoće i porođaja koji se ne mogu unapred predvideti ali redovnim pregledima i poštovanjem i primenom najviših zdravstvenih standarda i važećih medicinskih preporuka, te prateći dostignuća savremene medicine i struke, značajno se smanjuje učestalost neželjenih događaja i pruža sigurnost trudnicama - započinje izlaganje dr Željko Miković, predsednik Republičke stručne komisije za ginekologiju i akušerstvo Ministarstva zdravlja i dodaje:

- Ova inicijativa koju podržavaju Ministarstvo zdravlja i međunarodni partneri, mobiliše stručnjake iz oblasti ginekologije i akušerstva i javnog zdravlja i jača partnerstvo sa civilnim sektorom u nameri da svaka trudnica dobije najveći mogući nivo zdravstvene zaštite kojim se omogućava zdrava trudnoća i najbolji ishod porođaja.

UNICEF i Ministarstvo zdravlja Foto: UNICEF Srbija/2024/Dojčinović

Veliki jaz između gradske i ruralne sredine

Unapređeni pristupi u otkrivanju rizika u trudnoći i nakon porođaja će biti implementirani kroz "Pilot projekat" u domovima zdravlja i porodilištima u Beogradu i u Šumadijskom, Zlatiborskom i Raškom okrugu. Dugoročni cilj je da se poboljšanje pristupa i kvaliteta zdravstvene zaštite za trudnice i porodilje proširi na sve okruge širom Srbije.

- Dok u Srbiji većina žena ima pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i svoju trudnoću prati kroz redovne antenatalne preglede, ipak postoje razlike u odnosu na mesto i uslove života, pa tako skoro petina trudnica iz najsiromašnijih društvenih grupa ne realizuje ni minimalnih četiri poseta ginekologu tokom trudnoće. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja i partnerima, a uz podršku „MSD za majke“ podržaćemo da saveti o zdravoj trudnoći, rizicima koji mogu da ugroze zdravlje majke i deteta, znacima za njihovo pravovremeno prepoznavanje kao i informacije o značaju i načinima za pristup zdravstvenoj službi dosegnu svaku trudnicu, uključujući i one iz ruralnih sredina i socijalno ugroženih domaćinstava - smatra dr Jelena Zajeganović Jakovljević, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj UNICEF-a u Srbiji.

Pored domova zdravlja i porodilišta u navedenim okruzima, ključni partneri u sprovođenju projektnih aktivnosti su Republička stručna komisija Ministarstva zdravlja za ginekologiju i akušerstvo, Posebna radna grupa Ministarstva zdravlja za unapređenje stanja u oblasti perinatalne zdravstvene zaštite, GAK Narodni Front, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kao i savetovalište „Halo beba“ Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd i Udruženje „Roditelj“.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ana Ivanović o tome zašto ne dozvoljava svojoj deci da imaju bilo kakve digitalne aparate

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Trudnoća i beba