![trudnoća trudnoća](https://xdn.tf.rs/2024/05/17/shutterstock1830336980-670x447.jpg?ver=506881)
Sve više trudnica oboleva od ovog opasnog stanja koje pravi brojne komplikacije: Kako da do toga ne dodje
Sve veći broj žena doživljava visok nivo šećera u krvi tokom trudnoće koji se obično povlači nakon rođenja. Poznat kao gestacijski dijabetes, ovo je najčešći metabolički poremećaj u trudnoći i pogađa jednu od sedam žena širom sveta.
Gestacijski dijabetes je povezan sa komplikacijama tokom trudnoće. Ovo uključuje visok krvni pritisak, rađanje velike bebe (što povećava rizik od vaginalnih komplikacija pri porođaju) i povećanu stopu carskog reza. Takođe može značajno uticati na mentalno zdravlje i dobrobit majke. Zabrinjavajuće je da više žena ima dijagnozu gestacijskog dijabetesa nego ikada ranije.
Šta se dešava tokom i posle trudnoće?
Žene koje su imale gestacijski dijabetes imaju deset puta veću šansu da razviju dijabetes tipa 2 i dvostruko više šansi za kardiovaskularne poremećaje, kao što su bolesti srca, u godinama nakon rođenja, u poređenju sa ženama koje ne razviju gestacijski dijabetes. Ove majke takođe mogu patiti od problema mentalnog zdravlja, uključujući depresiju, posebno u grupama visokog rizika - kao što su žene neevropske nacionalnosti i one sa prethodnom istorijom gestacijskog dijabetesa.
Iz ovih razloga, briga o ženama nakon rođenja deteta je važna. Ovo bi trebalo da uključuje redovne kontrole nivoa šećera u krvi, kardiovaskularnih problema i mentalnog zdravlja.
Takođe je važno da žene dobiju savete o ishrani i vežbanju. Podrška za nastavak dojenja je takođe važna jer žene koje dobiju gestacijski dijabetes mogu doživeti kašnjenje u protoku mleka i generalno imaju niže stope dojenja u poređenju sa drugima.
Dojenje može čak smanjiti rizik od progresije do dijabetesa tipa 2.
Skrining treba da se nastavi duže od prve godine nakon porođaja.
U britanskoj studiji iz 2018., u nekoliko centara opšte prakse, žene koje su imale gestacijski dijabetes prijavile su da je njihov nivo nege tokom trudnoće naglo opao nakon porođaja– do tačke u kojoj su se osećale napuštenim od zdravstvenog sistema. U novozelandskoj studiji iz 2024. godine, majke koje su imale gestacijski dijabetes, intervjuisane pet godina kasnije, izrazile su potrebu za većom podrškom zdravstvenog sistema.
![Porođaj kod kuće Porođaj kod kuće](https://xdn.tf.rs/2024/07/20/shutterstock477573283-460x0.jpg)
Podsticanje žena koje su imale gestacijski dijabetes da prisustvuju skrining testovima, nastave sa dojenjem i usvoje zdrav izbor ishrane i fizičke vežbe zahteva od zdravstvenih radnika da pruže adekvatno savetovanje o dugoročnim rizicima ovog stanja. Ovo će pomoći ženama da se pridržavaju svog plana nege.
(Ona.rs/TheConversation)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Nađa je na svet donela prirodno začete trojke - Galu, Relju i Vilu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.