Ovaj proizvod su napravili Srbi, a pravi je hit u Americi
Amerikanci vole sve što je od bundeve, pa tako i bundevino brašno. A, da li ste znali da je to brašno izmišljeno i patentirano u Srbiji?
Stručnjaci novosadskog Instituta za prehrambene tehnologije su u saradnji sa Branislavom Panićem iz firme "Pan union oil" po prvi put su napravili brašno od semenki tikve "golice" pre tri godine. Oni su 2012. godine dobili i nagradu za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, a brašno zelene boje su i patentirali da se zna da je naše, srpsko.
Ovo brašno zanimljive boje ima i neverovatne nutritivne vrednosti - poput mesa! Sadrži 60 odsto proteina, i svega 10 odsto ulja, i to zbog posebne tehnologije prerade.
- Brašno je povezano s proizvodnjom ulja, pa se ono pravi nakon što se iz semenki iscedi ulje. S obzirom da jedino mi pravimo hladno ceđeno ulje, dok na drugim mestima najčešće prave ekstra devičansko, koliko ja znam jedino mi imamo i ovakvo brašno - priča Panić za "24sata.rs".
Iako ga još uvek ne izvozimo, interesovanja ima, kaže on. To je jasno, budući da su američki blogovi o zdravoj hrani prepuni recepata sa brašnom od semenki bundeve, ali budući da ga ne mogu tek tako nabaviti - oni ga sami prave. I to tako što melju semenke. Iako ovo jeste zdrava mešavina, ne može da se poredi sa pravim berašnom.
- To se zovu mlevene semenke, i imaju oko 50 odsto ulja. Razlika je velika, jer brašno ima pet puta manje ulja i mnogo proteina. Imamo veliku potražnju, a najviše od pekara širom zemlje. Tako i u Beogradu na nekoliko mesta možete da jedete zdravo pecivo sa bundevinim brašnom – kaže Panić.
Možda pravljenje brašna zvuči lako, ali timu stručnjaka je trebalo osam godina da od dobre ideje dođu do pravog brašna, pogodnog za ljudsku ishranu. U poslednje vreme ovo brašno može da se nađe i u prodavnicama zdrave hrane, a zaljubljenici u zdravu ishranu kažu da najbolje funcioniše kao dodatak drugim vrstama brašnima.
Ovo brašno je najpopularnije među onima koji izbegavaju ugljene hidrate, budući da je puno proteina.
- Velika razlika između našeg brašna i onog koje može da se nađe na zapadu je u tome što se ovo pravi od svežih zrna, a oni svoje semenke prže pa se tako melju. Samim tim brašno ima drugu boju, ukus, ali i nutritivne vrdnosti se menjaju - ističe Panić.
(Telegraf.rs / 24sata.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Branko Babić, kralj obrva, organizovao svinjokolj u svom selu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
Sto ne kazete cenu takvog brasna.
Podelite komentar
DELIJA ZAUVEK
Ma sve napravili Mi Srbi. Stariji smo i od Ameba.
Podelite komentar
strvarno?
I mene napravio srbin. Zbog potraznje u Evropi sam deficitaran u Americi. Sad ce mo ja i bundevino brashno da pokorimo svet.
Podelite komentar