Važnost prvog dodira „koža na kožu” majke i bebe: "Sve počinje tim prvim zagrljajem"
Niz je naučnih dokaza koji daju objašnjenje
O važnosti prvog fizičkog kontakta mame i bebe posle porođaja mnogo se govori, sve se više ukazuje na njegov značaj. Prim. dr Ljiljana Stanković, neonatolog u GAK „Narodni front“ i koordinator Nacionalnog programa podrške dojenju, za "eKliniku" objašnjava kakve dobrobiti ima kontakt „koža na kožu” odmah nakon porođaja.
– Sve počinje tim prvim zagrljajem. Kada mama prihvati svoju bebu koju je nosila devet meseci u stomaku, iako se mi svi ostali sklonimo od njih i dozvolimo da se beba odmah nakon rođenja stavi mami na grudi, dešavaju se brojni procesi koji su i naučno dokazani – kaže dr Stanković u ePodcastu.
Na pitanje da li postoji nešto što je posebno potebno ispoštovati prilikom kontakta kože na kožu, prim. dr Ljiljana Stanković je objasnila:
– Odmah nakon rođenja, babica treba da preuzme bebu, preseče pupčanu vrpcu, ali nikakva dalja obrada ne dolazi u obzir. Sve što je potrebno je to da se u jednu čistu i suvu pelenu ili kompresu prihvatiti dete, tako da se leđa i glavica bebe obrišu. Jako je važno da dlanovi deteta, koji će biti položeni na kožu majke i prednji deo deteta kojim će dete da legne u žabljem položaju na svoju mamu ostanu neobrisani.
Dr Stanković daje niz naučnih objašnjenja kako kontakt "koža na kožu" utiče i na majku i na bebu, a jedan od tih važnih trenutaka jeste i dojenje:
- Taj hormon sreće, oksitocin, koji je delovao i kod majke, doveo je do otpuštanja mleka. Beba instinktivno počinje da puzi i dolazi do dojke. Tako da se taj prvi kontakt između mame i deteta u porodilištu završava prvim podojem.
O tome da li je korisno da i tate, kad beba dođe kući, sprovode kontakt „koža na kožu” i do kog meseca se preporučuje ovakva vrsta kontakta, saznajte u ePodcast-u.
(Ona.rs)