Lejla vraća sjaj nameštaju starom preko 50 godina i to radi genijalno: Zavirite sa nama u njenu radionicu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Una Kulenović, Privatna arhiva

Ukoliko imate komad nameštaja koji čeka priliku za svoj veliki povratak, možda je vreme da ga poverite magičnim rukama Lejle Selimović iz Zenice koja je svoj talenat i ljubav prema restauraciji nameštaja pretvorila u poziv iz snova. U njenoj radionici punoj boja, tkanina i alata, stolice i fotelje, nekada odbačene i zaboravljene u prašnjavim ćoškovima, dobijaju svoj drugi život. A sve je počelo gotovo slučajno.

- Prilikom uređenja vlastitog doma, uvidela sam da od starih, naizgled neupotrebljivih komada, mogu da nastanu zanimljivi i originalni predmeti, kaže Lejla.

Zainteresovala se za nju, do tada, potpuno nepoznatu oblast, učila o alatima i dizajnu, obilazila stolarske radionice i, kako kaže, "kroz sistem pokušaja i grešaka" savladala veštine restauracije. Po struci pravnica, tek je sa ovim zanatom uspela da ispolji svu svoju kreativnost.

Foto: Una Kulenović, Privatna arhiva

Strpljenje kao imperativ

Proces restauracije je, kako naša sagovornica naglašava, dugotrajan, prašnjav i nepredvidiv.

- Najčešće radim sa komadima starim više od 50 godina. Starost materijala, korozija šrafova, višestruki slojevi farbe i delovi koje je potrebno nadomestiti, sve to čini proces izazovnim. Koliko će vremena biti potrebno za restauraciju jednog komada nameštaja zavisi od više faktora, pre svega originalnog stanja, a zatim i želja klijenta. Strpljenje je drugo ime za ovaj posao - kaže ona.

Klijenti donose sopstveni nameštaj i zajedno s njom osmišljavaju konačan izgled. Ponekad ona sama pronalazi odbačene komade s velikim potencijalom.

- Kada vidim staru stolicu ili fotelju, odmah mogu da zamislim kako će da izgleda nakon restauracije i vodim se tim osećajem. Uživam kada vidim da neki komad koji je bio "otpisan", nastavi svoj život na potpuno neočekivanim mestima - kaže sagovornica.

U radu koristi prirodna ulja, voskove i bajc na bazi vode. Voli prirodne teksture, ali se prilagođava željama klijenata te upotrebljava i sintetičke materijale, vegansku kožu ili bukle, trenutno veoma popularan materijal. Pored estetike, funkcionalnost je ključna.

- Komadi koje radim većinom su delo vrhunskih dizajnera, pa je udobnost nešto što se podrazumeva. Trudim se da, koliko god je moguće, pratim originalnu strukturu - rekla nam je Lejla.

Foto: Una Kulenović, Privatna arhiva

Kada otpad postane resurs

Pored sentimentalne vrednosti koju restaurirani komadi nameštaja mogu da imaju, ono što ovaj proces čini još vrednijim jeste njegova uloga u očuvanju životne sredine.

- Najveći deo komada bio je namenjen otpadu ili ogrevu. Svesna koliko šuma svake godine nestaje zbog drvne industrije, smatram da je ponovna upotreba starog nameštaja dobar put ka zaštiti i očuvanju prirode i okoliša - kaže Lejla.

Foto: Una Kulenović, Privatna arhiva

Koristeći reciklirane materijale poput tkanina nastalih od stare ambalaže, Lejla uspešno stvara održivi krug u kome otpad postaje resurs.

- Koraci su mali, ali važni. Podizanjem svesti da se stari nameštaj ne baca, te demonstriranjem kako posle restauracije može da izgleda nešto što godinama stoji u podrumu, možemo doprineti da naša planeta bude lepše mesto za život - zaključuje Lejla.

(Ona.rs)