Ove tikve bi trebalo da počnete da jedete odmah: 5 kraljica zimske trpeze

M. M.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Shutterstock

Posle leta punog punjenih i tikvica na žaru, sada je savršeno vreme da okrenemo stvari i prebacimo se na - zimske tikve. Ako ne znate šta tačno razlikuje letnje i zimske sorte tikvica, počinte od čvrste spoljašnje kore i tipične boje inspirisane jesenjim nijansama, od tamnog zelene do živahne narandžaste.

A  ako nekoga možda i brinu sadržaju ugljenih hidrata i skroba, ova divna jesenje/zimska namirnica je zapravo veoma niska u kalorijama i prepuna vitamina, minerala, vlakana i antioksidanata.

Zimske tikve nisu samo divan dodatak vašim jelima, već su prepuna i zdravstvenih prednosti, a ne zaboravite i njihove semenke – dodatni izvor proteina, zdravih masti i antioksidanata.

Ove tikvice su savršene za pripremu obroka i ako ih uparite sa zdravim mastima poput maslinovog ili avokadovog ulja poboljšaćete apsorpciju njihovih vitamina rastvorljivih u mastima. A ovih pet vrsta zaista zaslužuju mesto na vašem tanjiru tokom ovih hladnih dana.

Bundeva

Bundeva je verovatno najpriznatija zimska tikva, popularna ne samo zbog svoje uloge u tradicionalnoj piti od bundeve, već i zbog svoje raznovrsnosti u slatkim i slanim jelima. Samo jedna šolja iseckane bundeve sadrži skoro 7 grama vlakana i 3 grama proteina, zajedno sa karotenoidima, koji su antioksidansi. Bundeva takođe obezbeđuje više nego dvostruko veći dnevni preporučeni unos vitamina A, koji je od vitalnog značaja za održavanje zdravlja očiju i podršku imunološkoj funkciji.

Foto: Shutterstock

Osim vitamina A, bundeva je bogata i drugim esencijalnim hranljivim materijama, uključujući vitamine E i K rastvorljive u mastima, magnezijum i fosfor. Ali nije samo meso bundeve hranljivo, već, kao što smo rekli, tu je i njeno seme bogato triptofanom, esencijalnom amino kiselinom koja pomaže u proizvodnji serotonina koja podiže raspoloženje. Seme bundeve takođe sadrži proteine koji su povezani sa smanjenim rizikom od određenih karcinoma, posebno raka dojke.

Pokušajte da umešate pire od bundeve u smutije, ovsene pahuljice i palačinke ili dodajte pečenu bundevu u kari i salate. Ako ste ljubitelj kombinacije bundeve i kafe, pogledajte neke ukusne recepte, iznenadićete se. A kao ukusnu užinu uzmite šaku pečenih semenki.

Buternut tikva

Butternut tikva je fantastičan izvor beta-karotena, koji se u telu pretvara u vitamin A, i karotenoida, koji imaju antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju rizika od hroničnih bolesti, kao što su dijabetes tipa 2, metabolički sindrom i kardiovaskularne bolesti . Šolja ove kuvane tike sadrži samo 82 kalorije i nudi oko 6,5 grama vlakana, 2 grama proteina i esencijalne hranljive materije poput gvožđa, kalijuma i magnezijuma.

Pecite buternut tikvu kao jednostavan prilog, sipajte je u salate i činije za žitarice ili umešajte u sosove. Za udobnu opciju, uživajte u toploj činiji pečene supe od butternut tikvica. Ili za kreativan zaokret, probajte dip od puter i kozjeg sira dijetetičarke Džesi Holden, napravljen sa paprikom, semenkama nara i pistaćima za dodavanje vlakana i zdravih masti.

Žir tikva

Tikva specifičnog oblika, koji podseća na žir, veoma je lepa jesenja dekoracija, ali je takođe i moćna hranljiva biljka koju vredi dodati u obrok. Samo jedna šoljica kuvane tikvice od žira ima 115 kalorija, više od 2 grama proteina i impresivnih 9 grama vlakana – što je više od trećine dnevne preporuke vlakana za odrasle. Takođe je odličan izvor vitamina C, više od 22 miligrama po šolji, ili oko 30% dnevne potrebe za žene i 24% za muškarce. Povećanje unosa vitamina C će pomoći vašem imunološkom sistemu i smanjiti rizik od infekcije, nešto što je posebno korisno tokom sezone prehlade i gripa. Osim toga, žir tikva je prepuna drugih važnih hranljivih materija, kao što su vitamin A, kalijum, magnezijum i gvožđe.

Foto: Shutterstock

Jednostavno je isecite, ispecite i pokapajte medom i cimetom i dobićete slatku poslasticu ili je začinite sa malo soli i bibera. Čak je i njena nežna kora jestiva kada se skuva.

Špageti tikva

Špageti tikva je možda i najzabavnije od svih zimskih tikvica. Verna svom nazivu, kada se kuva, podseća na špagete, što je čini fantastičnom alternativom za tradicionalnu testeninu daleko manji unos kalorija i ugljenih hidrata. Šolja kuvane špageti tikve sadrži manje od 50 kalorija, samo 10 grama ugljenih hidrata i 2 grama vlakana. Takođe obezbeđuje do 9% dnevnih potreba za manganom za odrasle, esencijalni mineral ključan za zdravlje kostiju, i oko 11% dnevnih potreba za pantotenskom kiselinom (vitamin B5), koja igra ulogu u metabolizmu masti i može pomoći u poboljšanju nivo holesterola kod odraslih.

Razmislite o tome da koristite špagete tikvice kao osnovu za vaše omiljene marinare ili pesto sosove.

Nektar tikve

Tikva "delicata" se ističe po duguljastom obliku sa zelenim ili narandžastim prugama, zajedno sa slatkim ukusom i jestivom kožom koja olakšava pripremu. Iako ima manje vlakana od ostalih zimskih tikvica, ipak sadrži oko 2 grama po šolji i samo 60 kalorija. Takođe je odličan izvor kalijuma, koji obezbeđuje 600 miligrama po šolji, ili više od 17% preporučene dnevne potrebe za odrasle. I Svetska zdravstvena organizacija i Američko udruženje za srce predlažu povećanje unosa kalijuma na najmanje 3.510 miligrama dnevno kako bi se smanjio krvni pritisak i smanjio rizik od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.

Isecite je na kolutiće, pokapajte maslinovim uljem i začinskim biljem i pecite dok se ne karamelizuje. Tikva je ukusna i u salatama, poput ukusne delikate tikvice i salate od pečenih krušaka od dijetetičarke i kulinarske nutricioniste Laure Ali, ili u posudama za žitarice, koje dijetetičarka Kesidi Rizer predlaže da napravite sa prelivom od kelja, slanutka i tahinija.

(Ona.rs / Yahoo Life)