Ovih 5 znakova na licu otkrivaju da je osoba sklona preteranoj konzumaciji alkohola
Nema ništa loše u tome da ponekad, kada ste sa prijateljima u društvu ili na nekom slavlju, popijete koju čašu alkohola. Što bi naš narod rekao "valja se", ali ne valja da se u tome pretera niti da vam ne daj bože postane navika. Nažalost, kod nekih osoba se granica pijanstva redovno prelazi, a ovo je pet znakova da je vama bliska osoba sklona i nekoliko čašica više.
Prekomerna konzumacija alkohola manifestuje se na različite načine, uključujući i određene promene na licu osobe. Postoje simptomi koji na prvi pogled signaliziraju moguću zavisnost. Iako nisu definitivni dokaz alkoholizma, oni su važan pokazatelj mogućih problema, posebno ako su prisutni i sa promenama u ponašanju.
Crveno lice je prisutno kod ljudi koji su skloni alkoholu
Crveni izgled lica, posebno u predelu obraza i nosa, uobičajen je među konzumentima prekomernih količina alkohola, piše "Cas.sk". Hronično crvenilo nastaje jer alkohol širi krvne sudove, povećavajući protok krvi na površini kože. Ovo je često uzrokovano acetaldehidom, nusproizvodom alkohola. Ponovljeno širenje i kontrakcija krvnih sudova može dovesti do trajnog crvenila lica tokom vremena.
Osobama koje prekomerno piju alkohol otiče lice
Obilna konzumacija alkohola često dovodi do otoka lica, posebno oko očiju i obraza. Alkohol dehidrira telo, zbog čega zadržava vodu kako bi se suprotstavio njegovim efektima. To dovodi do tog natečenog izgleda. Vremenom, ovo zadržavanje vode može izazvati natečeni izgled lica koji traje čak i kada osoba više ne pije aktivno.
Izražene su vene osobi koja voli više da popije
Prekomerna upotreba alkohola može oslabiti i oštetiti krvne sudove i izazvati njihovo pucanje. To dovodi do vidljivo izraženih kapilara koji se često pojavljuju kao crvene ili ljubičaste linije na obrazima i nosu, opšte poznate kao paukove vene. Dugotrajna upotreba alkohola povećava krvni pritisak i doprinosi oštećenju krvnih sudova, zbog čega je veća šansa da će ove vene ispod kože pucati.
Osobama koje previše piju alkohol koža postaje žuta
Poznato je da konzumiranje alkohola oštećuje jetru, što često dovodi do žutice, koja se manifestuje žućkastim nijansama na koži i očima. To se dešava kada oštećena jetra nema vremena da preradi bilirubin, otpadni proizvod u krvi. Žutica je ozbiljan pokazatelj disfunkcije jetre i često se javlja kod onih koji konzumiraju velike količine alkohola tokom dužeg vremenskog perioda, što može signalizirati uznapredovalu bolest jetre ili cirozu.
Suva koža i tamni kolutovi su pokazatelj da osoba voli mnogo da pije
Alkohol značajno remeti san, što može dovesti do tamnih krugova ispod očiju i suve kože. Obilno konzumiranje alkohola smanjuje kvalitet sna i remeti hidrataciju kože, što dovodi do ljuskave ili grube teksture. Vremenom, ovi efekti mogu izazvati prerano starenje, više bora i ukupan umorni izgled.
(Ona.rs)