Ana je 94 dana uzastopno imala neizdržive migrene: Doktori zbunjeni uzrokom, put u Nemačku je rešio sve

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Neurolozi su rekli Ani Hil (41) da ne postoji objašnjenje za njene brutalno bolne migrene. Trajale su devet godina, a kako navodi, uzastopno su jednom trajale i do 94 dana.

Međutim, jedna rizična operacija zauvek joj je pomogla da se reši migrena. No, na skeniranju su joj otkrili cistu na mozgu, za koju je utvrđeno da je benigna. Ani ništa drugo nije preostajalo, te je skupila novac i platila operaciju prilikom koje su joj cistu uklonili. Konačno, operacija je rešila njenu borbu dugu devet godina.

Većina hirurga smatra ovaj tretman "neodgovornim", ali novo kliničko ispitivanje NHS-a pokazalo je da je devet od 10 pacijenata "bolje" nakon što su ga primenili.

- Ponovo radim, vežbam, družim se, nešto što ranije nisam mogla da radim - rekla je gospođa Hil za "BBC".

Ana Hil, iz Hotvelsa u Bristolu, prvi put je razvila simptome kao tinejdžerka, uključujući migrene, napade mučnine, vrtoglavicu, zujanje u ušima i gubitke pamćenja, što znači da nije mogla da zadrži posao.

- Većinu svog vremena provela sam u krevetu samo pokušavajući da zaspim od bolova u glavi - rekla je, neposredno pre nego što je otputovala u Nemačku na operaciju.

Foto: Shutterstock

Dodala je da se zbog napada koji su najviše zabrinjavali osećala kao da se izgubila i da je živela samo jedan život - u boli od migrena. Na kraju je gospođa Hil bila podvrgnuta skeniranju mozga, koji je otkrio mali benigni rast. Zatim se pridružila grupi za podršku cisti epifize, koja se uglavnom sastojala od mladih žena, koje veruju da su takve ciste krive za oslabljujuće simptome.

Ana je uspela da prikupi 36.000 funti da bi otputovala u Nemačku na lečenje kod neurohirurga profesora Henrija Šredera iz Univerzitetske bolnice Grajfsvald. Još 2018. godine, profesor Šreder je tvrdio da je izveo 48 operacija sa stopom uspeha od 94 odsto. No, profesor Alister Dženkins iz Društva britanskih neurohirurga smatra da su operacije "neodgovorne".

- Postoji oko 40.000 neurohirurga u svetu, činjenica da je samo šestoro spremnih da to urade, mislim da više govori o proceduri nego o sposobnosti tih neurohirurga - rekao je profesor.

On je upozorio da bi cistu epifize trebalo ukloniti samo u izuzetno retkim okolnostima, i veruje da se uspešni rezultati operacije mogu objasniti "placebo efektom".

Nakon dugog oporavka, gospođa Hil je rekla da se njen život vratio u normalu:

- Mislim da sam u najgorem slučaju imala migrenu uzastopnih 94 dana i ništa to ne bi dotaklo, nikakvi lekovi protiv bolova, čak i oni vrlo jaki. Kada ste me intervjuisali pre nego što sam bila u krevetu skoro 24 sata dnevno.

(Ona.rs)