Proslavio sinu 1. rođendan, slošilo mu se i istog dana mu rekli da umire od raka "terminatora": "Učiniću sve"
Eliot Godfri (42) iz Bakinhemšira je u martu počeo da oseća jake migrene i to posle dolaska kući sa odmora u Meksiku. On je to pripisao stresu i umoru koji je imao jer je nekoliko meseci pre toga dobio dete, pa je mislio da ga beba remeti u svakodnevici.
Tek su mu prijatelji, primetivši njegovu nelagodnost na proslavi prvog rođendana njegovog sina Ajna, savetovali da potraži medicinsku pomoć. U međuvremenu su se simptomi pogoršali, a on je hitno prebačen u bolnicu u Oksfordu.
U aprilu su snimci pokazali da ima visokostepeni glioblastom - jedan od najsmrtonosnijih tumora na mozgu.
Tipični tretman za ovaj 'agresivni' oblik raka podrazumeva operaciju, a potom hemioterapiju i radioterapiju. Ovaj način lečenja nije se promenio još od ranih 2000-ih.
Eliot, bivši profesionalni golfer koji sada poseduje firmu za golf simulaciju, već je prošao kroz operaciju uklanjanja 95 odsto tumora, kao i kroz višenedeljnu napornu radioterapiju i hemioterapiju.
- Lekari su mi dali 20 posto šanse da preživim posle operacije. Sedeći tamo sa porodicom, to je bilo zaista potresno i prilično zastrašujuće. Pretražio sam na internetu i prva stvar koju sam video bila je slika Arnolda Švarcenegera kao Terminatora. Bukvalno su ga nazvali 'rak Terminator' - stope preživljavanja i realnost života s tim udarile su me jako. Kad sam došao kući, balon sa proslave prvog rođendana mog sina Ajna još je bio tu. Sedeo sam i mislio 'Hoću li dočekati njegov drugi ili četvrti rođendan?'. Samo želim da budem tu što duže mogu, zbog njega. Jedna od najtežih stvari je što sam to sve sam obrađujem u glavi, a istovremeno vidim kako svi koje volim prolaze kroz traumu. Na neki način se osećate krivim, kao da ste ih sve izneverili. Neverovatno sam srećan što imam svoju podršku oko sebe. Nisam mislio da mogu više da volim svoju suprugu Džes, ali koliko je ona svakog dana bila uz mene je preplavljujuće. Već je bila ljubav mog života, ali sada je još na nekom višem nivou - bila je duga i emotivna izjava ovog čoveka.
Proces lečenja
Pacijenti kojima je dijagnostikovan ovaj tumor obično prolaze operaciju uklanjanja što većeg dela tumora. Posle toga sledi svakodnevna radioterapija i hemioterapija u trajanju od oko šest nedelja, posle čega se lekovi postepeno smanjuju.
Radioterapija se potom može koristiti da uništi dodatne ćelije tumora i leči one pacijente koji nisu dovoljno dobrog zdravstvenog stanja za operaciju. Međutim, tumor može da se udvostruči u veličini za samo sedam nedelja.
Eliot Godfri je trenutno blizu završetka svog šestonedeljnog tretmana radioterapijom i hemioterapijom, ali istovremeno neumorno istražuje naredne korake. Prošlog meseca je pokrenuo 'GoFundMe' stranicu kako bi prikupio sredstva za eksperimentalne tretmane, i do sada je sakupio preko 141.000 funti (162.000 evra).
Nada se da će moći da se podvrgne dvema terapijama u Nemačkoj koje nude 'tračak svetlosti'.
Jedna od njih koristi baterijski kapu koju pacijent nosi 18 sati dnevno kako bi ometala deobu ćelija raka. Druga, terapija vakcinom dendritičnih ćelija, preobučava imuni sistem da napada ćelije raka.
- Radim sve što mogu da povećam svoje šanse za dugoročni oporavak. Zbog svog profesionalnog sportskog stava, ovo sam pretvorio u svoj život. Prešao sam na dijetu, trčim, treniram - rekao je on.
(Ona.rs/Daily Mail)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Princeza od Velsa objavila da je pod preventivnom hemioterapijom
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.