SAD naučnici razotkrili koronu! Virus iz 2012, navike iz 2020, umor iz 2025: Šta ako pandemija nije prestala?
Sećate li se onih prvih dana kada je sve stalo? Kada su ulice utihnule, kvasac nestao iz prodavnica, a mi naučili kako se peru ruke kao da polažemo ispit iz hirurgije. Pandemija je promenila sve — način na koji radimo, kupujemo, grlimo. I, uprkos svemu, ostala je jedna velika nepoznanica: odakle je sve počelo?
Godinama se odgovori prebacuju kao užarena lopta između nauke i politike, između istoka i zapada. Ali sada, 2025. godine, stiže otkriće koje menja sve — i postavlja novo pitanje: koliko zapravo znamo o svetu u kojem živimo, i koliko brzo poverujemo u prvu verziju priče?
Naime, Američki naučnici sada tvrde da imaju najdetaljniji genetski trag virusa korona do sada – i prema njima, sve upućuje na to da početak pandemije možda ipak nije bio u Vuhanu.
Virus stariji nego što mislimo? Sve počinje još 2012. godine
Istraživači sa Univerziteta Kalifornija u San Dijegu objavili su bombastične rezultate višegodišnjeg istraživanja porekla virusa SARS-CoV-2. Analizirajući preko 100 koronavirusa kod potkovastih slepih miševa, pronašli su genetske tragove koji ukazuju da je korona počela da se razvija još 2012. godine, i to na području između zapadne Kine i severnog Laosa.
Ovo otkriće dramatično pomera vremenski i geografski okvir dosadašnjih teorija – i dovodi u pitanje stav da je virus nastao u Vuhanu.
Sumnjivi put virusa: Kako je došao do Vuhana?
Istraživači tvrde da slepi miševi, koji imaju jako mali prirodni domet (samo nekoliko kvadratnih kilometara), nisu sami mogli preneti virus do udaljenog Vuhana. Najverovatniji scenario: virus je prešao na neku životinjsku vrstu kao što su rakunski psi ili cibetke, koje su zatim završile u tzv. "mokrim pijacama" velikih gradova.
Ovaj lanac prenosa podseća na tok iz 2002. godine, kada se virus SARS-a takođe proširio preko cibetki.
"Ovo pokazuje da ništa nije neobično": Stručnjaci brane prirodno poreklo
Dr Džoel Vertajm, jedan od vodećih stručnjaka za zarazne bolesti i koautor studije, izjavio je:
– Ljudi su na početku pandemije sumnjali da je Vuhan previše udaljen od mesta gde su pronađeni slepi miševi nosioci virusa. Ova studija pokazuje da je i ranije dolazilo do sličnog prenosa – ovo nije izuzetak.
Autori ističu i da su četiri pijace u Vuhanu krajem 2019. prodavale životinje osetljive na viruse slepih miševa – što dodatno osnažuje teoriju o prirodnom poreklu.
Da li je virus ipak pobegao iz laboratorije?
Ipak, iako naučnici podržavaju prirodnu transmisiju, studija ne isključuje mogućnost curenja iz laboratorije. Podsetimo, mnoge zapadne agencije, uključujući FBI i CIA, i dalje razmatraju teoriju da je virus "pobegao" iz Instituta za virusologiju u Vuhanu, gde su se u to vreme izvodili eksperimenti sa koronavirusima.
Britanski stručnjak za zarazne bolesti, dr Sajmon Klark, koji nije učestvovao u studiji, izjavio je:
– Ovo istraživanje daje težinu ideji da je virus prešao sa divljih životinja na ljude, ali ne vidim kako to može u potpunosti isključiti laboratorijsku hipotezu.
Kina optužuje Ameriku: Virus nije naš – pogledajte sebe
Dok američki naučnici objavljuju studije, Kina je uzvratila direktno. Prošle nedelje je objavljen "beli dokument" kineskog Državnog saveta, u kojem se sugeriše da bi virus mogao da potiče upravo iz Sjedinjenih Američkih Država.
– Američka vlada nije sposobna da prizna sopstvene neuspehe u borbi protiv pandemije, pa pokušava da prebaci krivicu politizujući poreklo virusa – navodi se u izveštaju.
“Da li znamo da odmorimo telo koje je živelo kroz pandemiju?”
Dok se svet bavi poreklom virusa, mnogi od nas i dalje nose njegove nevidljive posledice. Ne mislimo samo na zdravlje, već na navike, rutine, obrasce ponašanja koji su se ukorenili:
– stalna potreba da budemo informisani,
– osećaj krivice kad nismo “produktivni”,
– neprekidni umor i tihi osećaj strepnje.
Možda je baš ovaj trenutak — kada se ponovo otvara tema o početku svega — prilika da preispitamo i gde smo mi sada. Kako izgleda tvoj dan bez haosa? Da li si vratila poverenje u obične, mirne trenutke?
U narednim danima, dok svet raspravlja da li je virus krenuo iz Vuhana, Laosa ili iz frižidera teorija zavere, možda je najhrabrije da mi sebi vratimo prostor za zdravu rutinu, za disanje koje nije panika i za misao koja ne završava rečima “šta ako”.
(Ona.rs/ Daily Mail)