Ginekolozi upozoravaju: Ovo žene svakodnevno rade, a ne znaju koliko je OPASNO

M. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock

Kada je u pitanju intimno zdravlje, većina žena zna osnovna pravila. Ali baš tu, u toj zoni „pa naravno da to znam“, krije se najveći broj grešaka koje se prave svakodnevno – i koje lekarima izazivaju ozbiljnu zabrinutost.

Od pogrešnog donjeg veša, preko neodgovarajuće kozmetike, pa sve do zanemarivanja preventivnih pregleda – stvari koje žene najčešće zaborave mogu imati dugoročne posledice, pa čak i izazvati probleme sa plodnošću.

Foto: Freepik

Donji veš može biti tiha opasnost

Zvuči banalno, ali izbor donjeg veša nikako ne bi smeo da bude modna, već zdravstvena odluka. Materijali koji ne dišu (npr. sintetika), kao i preuski modeli, mogu izazvati iritacije, gljivične infekcije, disbalans vaginalne flore, pa čak i zastoj krvi u maloj karlici, što u težim slučajevima vodi do upala i problema sa jajnicima.

Posebno su problematične tanga gaćice, koje fizički olakšavaju migraciju crevnih bakterija ka vaginalnoj zoni. Ako ih već nosite, neka to bude isključivo povremeno – ne svakodnevno.

Sapun? Nikako tamo dole

Sapun, gel za tuširanje, pa čak i šampon, nisu predviđeni za intimnu negu. Njihovi sastojci mogu narušiti pH ravnotežu, izazvati suvoću, peckanje, alergijske reakcije i uništiti korisne bakterije koje prirodno štite vaginalnu floru.

Intimna regija ima svoju mikroklimu – i ne trpi agresivne mirise ni hemijske dodatke. Idealno je koristiti blage, neparfimisane proizvode sa pH vrednošću između 3,5 i 4,5. I da – sunđeri, mrežice i grube rukavice su zabranjeni u toj zoni.

Dnevni ulošci – saveznik ili zamka?

Koliko god da deluju praktično, dnevni ulošci mogu izazvati više štete nego koristi. Narušavaju cirkulaciju vazduha, remete prirodnu vlažnost i brzo postaju leglo za bakterije ako se ne menjaju najmanje na svaka 3-4 sata.

Mit o „prozračnim“ ulošcima – ostaje samo mit. Koristite ih pametno, samo kad zaista postoji potreba.

Pranje: napred ka nazad, uvek

Pravilna tehnika pranja je jednostavna, ali ključna: uvek se perite od napred ka nazad. U suprotnom, bakterije iz analne regije mogu dospeti u vaginu i izazvati infekcije.

Poseban peškir za intimnu zonu je obavezan – i nikako ga ne treba deliti s drugim delovima tela. Nakon kupanja u bazenu ili prirodnoj vodi, ne odlažite tuširanje – hemikalije, hlor i mikroorganizmi mogu ozbiljno narušiti vaginalnu floru.

Ispiranje vagine – greška koja šteti

Vaginalno ispiranje (unutrašnje tuširanje), osim ako nije izričito preporučeno od strane lekara, više šteti nego koristi. Uništava prirodnu zaštitu i može otvoriti vrata infekcijama. Vagina se, inače, čisti sama – i u većini slučajeva ne traži dodatnu „pomoć“.

Kontracepcija na svoju ruku? Nikako!

Kontraceptivne pilule su hormonska terapija, i moraju se uzimati isključivo uz lekarski nadzor. Ono što odgovara vašoj prijateljici ne mora odgovarati vašem organizmu. Lekar uzima u obzir kompletan hormonski profil, rizike i eventualne kontraindikacije.

Foto:Shutterstock

Preventivni pregledi – obavezni, čak i kad je sve u redu

Ginekološki pregled na svakih šest meseci mora postati rutina. Mnoge bolesti, uključujući i najopasnije, razvijaju se bez ikakvih simptoma. Redovan PAPA test, ultrazvuk i pregled mogu spasiti život.

Erozija grlića materice: kad je treba lečiti?

Kod mladih žena (23–27 godina), često se javlja fiziološka ektopija – bezopasna i najčešće prolazna pojava. Ali prava erozivna oštećenja grlića materice, ako se ne tretiraju, mogu predstavljati rizik za maligne promene. Dijagnozu postavlja lekar, najčešće uz pomoć kolposkopije, a terapija se određuje individualno.

Zaključak: Intimna higijena nije luksuz, već osnov zdravlja

Navike koje deluju male i nevažne često čine razliku između zdravlja i problema. Edukacija, pažljivo biranje proizvoda, redovni pregledi i slušanje sopstvenog tela – najbolja su zaštita svake žene.

(Ona.rs)