"Napao me petao, umalo nisam umrla": Bizaran slučaj infekcije, prvi put zabeležen u literaturi
Ima 26 godina, živi na selu, voli ptice i prirodu. Ali jedan bezazlen trenutak pretvorio se u noćnu moru – i umalo koštao zdravlja, pa i života. Slučaj je toliko redak da je zabeležen kao prvi takav u medicinskoj istoriji.
Postoje one priče koje zvuče kao da su ispale iz crtanog filma. Na prvi pogled smešne, čak i apsurdne. Sve dok se ne završe u operacionoj sali. Ovo je upravo jedna od njih – mlada žena iz Švajcarske, ljubiteljka životinja i vlasnica petla, završila je na hitnoj operaciji nakon što ju je, ničim izazvan, napao njen vlastiti petao.
U tom trenutku, nije ni pomislila da ogrebotina iznad kolena može da ugrozi njen život.
"Očistila sam ranu i nastavila sa danom. Sutradan nisam mogla da stanem na nogu"
Napad se desio u njenom dvorištu. Petao ju je ogrebao kljunom, ostavivši mali trag na desnom kolenu. Mlada žena je odmah dezinfikovala ranu i nastavila sa svakodnevnim obavezama.
Ali narednog jutra – sve se promenilo.
Koleno je oticalo, zacrvenelo se, bol je postala neizdrživa i nije mogla da stane na nogu. Ubrzo je završila u bolnici u Bazelu, a tim lekara je, naizgled površnu ogrebotinu, shvatio mnogo ozbiljnije nego što je delovala.
Infekcija iz ptičjeg kljuna: Septični artritis izazvan retkom bakterijom
Prilikom pregleda, lekari su uočili malu leziju iznad unutrašnje strane kolena. Delovala je površno. Ali kada su uradili dodatne testove, otkrili su da je petlov kljun probio sve do zgloba, prenose lekari iz Kantonalne bolnice u Bazelu.
Nakon punkcije i analiza otkriveno je da je devojka obolela od septičnog artritisa – teške bakterijske infekcije zgloba koja, ako se ne leči brzo, može da izazove nepovratna oštećenja kosti i hrskavice, pa čak i smrt.
U ovom slučaju, uzročnik je bila Enterococcus faecium – bakterija koja prirodno živi u crevima životinja, ali može da bude izuzetno opasna ako uđe u zglob. Najverovatnije ju je prenela prljava površina petlovog kljuna, direktno u zglob.
Hirurgija, antibiotici i čudo oporavka
U operacionoj sali lekari su otkrili da je zglob potpuno penetriran. Prilikom ispiranja kolena sterilnom tečnošću, tečnost je izletela kroz originalnu ranu, potvrđujući da je beak prošao kroz sve zaštitne slojeve.
Zahvaljujući brzoj intervenciji, zglob je očišćen, oštećeni delovi hrskavice uklonjeni, a pacijentkinji je dat niz snažnih antibiotika. Nakon devet dana oralne terapije, stanje joj se stabilizovalo.
Na kontroli dva meseca kasnije, mogla je da radi duboke čučnjeve bez bola. Posle deset meseci, više nije imala nikakve simptome.
Prvi ovakav slučaj u medicinskoj literaturi
Kako su objavili u stručnom časopisu BMC Infectious Diseases, ovo je prvi zabeležen slučaj da napad petla dovede do bakterijskog septičnog artritisa.
„Ovaj slučaj snažno ilustruje koliko lako možemo da potcenimo dubinu rana ako ih procenjujemo samo površinski“, naveli su autori studije.
Šta je septični artritis i zašto je opasan?
Sepsa zgloba ili septični artritis nastaje kada bakterija (ili ređe virus) prodre u zglobnu kapsulu.
Simptomi uključuju:
Otok i crvenilo zgloba
Visoku temperaturu
Intenzivan bol pri pokretu
Ako se ne leči brzo, infekcija može uništiti hrskavicu i kost u roku od nekoliko dana.
U težim slučajevima, infekcija se širi i ugrožava život.
Lečenje uključuje hitnu hirurgiju, antibiotike i fizikalnu terapiju.
Nikad ne potcenjujte ogrebotinu – pogotovo ako je od kljuna
Možda deluje kao da vas je samo "kvrcnuo" petao. Ali kada znamo da se i naizgled banalne rane mogu pretvoriti u ozbiljan zdravstveni problem – vredi još jednom proveriti.
U njenom slučaju, sve se dobro završilo. Ali ova priča nas podseća: nema bezazlenih rana – samo previše samopouzdanja.
(Ona.rs)