
Zbog čega se upala bešike javlja nakon seksualnog odnosa? Ne mora da znači da je "krivac" emotivni partner
Cistitis, odnosno upala bešike, je značajan zdravstveni problem, posebno za žene, a mnoge žene povezuju cistitis sa seksualnom aktivnošću, koja ponekad može baciti senku na njihov intimni život zbog straha od ponovnih infekcija. Procene sugerišu da će većina žena doživeti infekciju urinarnog trakta (UTI) barem jednom u životu.
Uzroci cistitisa
Žene mogu razviti cistitis u roku od dan ili dva nakon seksa. Faktori kao što su jak napor, bakterije koje ulaze u uretru ili iritacija uzrokovana suvoćom ili nedovoljnim podmazivanjem mogu doprineti ovom stanju. Ovaj fenomen se ponekad naziva "cistitis medenog meseca" jer se često javlja u ranim fazama veze kada je intimnost česta. Najčešći uzrok infekcija bešike povezanih sa intimnošću je Escherichia coli (E. coli), odgovorna za otprilike 90 odsto takvih slučajeva.
Ponavljajuće infekcije se obično klasifikuju kao komplikovane infekcije urinarnog trakta (UTI), koje mogu dovesti do komplikacija u rasponu od bolnog cistitisa do teške infekcije bubrega i, u ekstremnim slučajevima, sepse opasne po život. Prva linija odbrane je obično kurs antibiotika.
Medicinski stručnjaci sada prepoznaju da cistitis vezan za seks nije uvek uzrokovan spoljnim bakterijama, poput onih od novog partnera. Uspavane bakterije ugrađene u zid mokraćne bešike ponekad mogu ponovo da se pojave, razmnožavaju se kada su uslovi povoljni i izazivaju ponavljanje infekcija.

Održavanje zdravlja urinarnog sistema
Za osobe sklone ponavljajućim UTI, neke jednostavne mere životnog stila mogu pomoći:
- Pijte puno vode da biste ostali hidrirani i podstakli redovno mokrenje
- Uriniranje pre i posle seksualne aktivnosti
- Praktikovanje dobrih higijenskih navika za oba partnera
- Uzimajući u obzir izbore u ishrani koji promovišu uravnotežen pH urina
- Određeni dijetetski suplementi, kao što je D-manoza, privukli su pažnju među pojedincima koji traže prirodne načine da podrže zdravlje urina
(Ona.rs/Healthline)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Prof. dr Branislav Milovanović sa Instiituta "Dedinje" o hroničnom umoru i postkovid sindromu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.