Ne padajte u paniku zbog niskog libida: Želite seks, ali ne možete da se uzbudite? Stručnjak objašnjava zašto
Svi smo barem jednom doživeli trenutke kada se pitamo gde je nestala naša seksualna želja, i zašto se čini kao da drugi nemaju nikakvih problema s tim. Možda ne izbegavamo bliskost, ali takođe ne jurimo ka njoj. Brige o libidu zapravo su češće nego što mislimo, posebno kod žena, i često dolaze sa osećajem frustracije, nesigurnosti ili čak srama. Međutim, postoji jedna važna istina: prema kliničkoj psihološkinji i seksualnoj terapeutkinji Emi Kembel, libido nije stalan.
Libido nije osobina ličnosti – kako se menja tokom života?
Libido nije osobina ličnosti, niti ima fiksne postavke. On se menja, u zavisnosti od toga šta se događa u našem životu, telu i odnosima. Zapravo, ono što često doživljavamo kao problem s libidom može biti samo nesporazum o tome kako naša seksualna želja zaista funkcioniše – objašnjava Kembel.
Mnogi od nas zamišljaju libido kao bateriju koja bi uvek trebalo da bude puna, međutim, to nije tačno.
Libido je više kao vreme; menja se sa godišnjim dobima, okolnostima i emocionalnim stanjem. Stres, nedostatak sna, hormoni, osećaj sigurnosti, povezanost s partnerom – sve to utiče na nivo naše želje. I ništa od toga ne znači da je nešto sa nama u redu. To samo znači da smo ljudi – dodaje terapeutkinja.
Različiti oblici želje: Spontanost vs. emocionalna intimnost
Postoje različiti oblici seksualne želje.
Spontana želja je ona koja se pojavljuje niotkuda, kao kada vidite partnera i odmah poželite seks. To je ona vrsta želje koju najčešće opisujemo u pop kulturi, kao osećaj "moram ti odmah strgnuti odeću". S druge strane, želja za odgovorom pojavljuje se nakon znakova uzbuđenja poput dodira, bliskosti ili emocionalne intimnosti, što znači da bi intimni susret mogao započeti s niskim ili nikakvim libidom. Zamislite to kao potpaljivanje vatre – žudnja za odgovorom mora da se izgradi pre nego što snažno izgori. Oba oblika su potpuno validna, samo jedan dobija puno više pažnje – objašnjava Kembel.
U svetu u kojem se spontana želja slavi ili očekuje, a naročito to viđamo u filmovima, oni s pretežno osetljivom željom mogu se na kraju osećati slomljeno, neusklađeno ili kao da uopšte nemaju seksualnu želju.
Libido i uzbuđenje: Nisu isto!
Ova psihološkinja i terapeutkinja ističe da libido (mentalna želja) i seksualno uzbuđenje (fizička reakcija tela, poput povećanog protoka krvi, podmazivanja ili otkucaja srca) nisu isto. Možemo želeti seks, a da telo još nije fizički uzbuđeno. Isto tako, telo može pokazivati znakove uzbuđenja, dok možda uopšte ne osećamo mentalnu želju. Razumevanje razlike između ova dva aspekta može nam pomoći da bolje razumemo vlastite potrebe i granice. Seksualna želja ne postoji sama za sebe – osetljiva je na okolinu i unutrašnje stanje. Ako smo umorni, pod stresom, emocionalno distancirani ili preopterećeni, naše telo verovatno neće staviti seks na vrh prioriteta. To nije neuspeh, kaže Kembel – to je način na koji nas nervni sistem pokušava zaštititi.
Šta možemo učiniti?
Pre nego što zaključimo da imamo "nizak libido", korisno je postaviti si ova pitanja:
Jesmo li zaista nezainteresovani za seks ili smo jednostavno umorni, pod stresom ili emocionalno udaljeni?
Imamo li trenutno uslove u životu koji podržavaju osećaj želje?
Želja nije nešto što ili imamo ili nemamo. To je proces koji se može negovati, ponovo učiti i graditi na vlastitim uslovima.
Kao i kod svakog drugog aspekta zdravlja, potražiti pomoć ili podršku kada je u pitanju seksualno zdravlje je znak snage, a ne slabosti – zaključuje Kembel.
(Ona.rs/Živim)