Da li je opasno nanositi parfem na kožu ako planiramo da budemo na suncu? Evo šta kažu eksperti

K. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto:Shutterstock

Lagani parfem ili osvežavajuća kolonjska voda neki su od najprijatnijih letnjih rituala za osveženje kada nas vrućina pritisne. Taj gest ostaje jedan od retkih iz sveta lepote koji opstaju u minimalističkim letnjim rutinama, naročito tokom odmora. Ali, svake godine s prolećem vraća se isto pitanje: da li je opasno nanositi parfem na kožu ako planiramo da budemo na suncu?

Isabel Paro, profesorka hemije na Univerzitetu u Monpeljeu i suosnivačica brenda Odore Scola, za agenciju Holistik RP objašnjava:

„Ključno je razumeti kako mirisne molekule reaguju na sunčevu svetlost. Neke od njih, prisutne u mirisnim sastojcima, imaju fotosenzibilna svojstva i mogu zaista da reaguju na UV zrake."

Da li smemo da koristimo parfem na suncu?

Foto:Shutterstock

Paro precizira da je regulativa u parfemskoj industriji izuzetno stroga.

„Zabranjeno je prisustvo furokumarina i fototoksičnih jedinjenja, što znači da je korisnik potpuno zaštićen prilikom korišćenja parfemisanih proizvoda namenjenih koži.“

Ipak, oprez nije na odmet. Neki sastojci, kao što su eterična ulja citrusa (bergamot, limun, grejpfrut…), mogu imati fotosenzibilno dejstvo.

To znači da mogu učiniti kožu osetljivijom na UV zračenje i izazvati kožne reakcije poznate pod nazivom fitofotodermatoza – crvenilo, peckanje, opekotine ili čak trajne pigmentacije.

Zato je važno da proverite da vaš parfem ne sadrži eterična ulja citrusa pre nego što ga nanesete i krenete napolje, čak i ako posle toga stavljate kremu za sunčanje.

Parfem nije osveživač prostora – i obrnuto

Foto:Pexels

Još jedan savet: nikada nemojte koristiti osveživač za prostorije kao zamenu za parfem za telo. Profesorka upozorava da su takve formule često jeftinije jer sadrže nefiltrirana eterična ulja sa fototoksičnim jedinjenjima.

„Proizvođač će se radije opredeliti za takve sirovine jer su jeftinije. Uklanjanje fotosenzibilnih komponenti iz eteričnog ulja zahteva dodatni korak, a ta ‘pročišćena’ ulja su znatno skuplja.“

I domaći parfemi mogu da budu rizik

Na kraju, Paro ne preporučuje eksperimentisanje sa pravljenjem parfema kod kuće.

„Sam svoj parfimer nije najbolja ideja. Ako baš želite da se oprobate, koristite gotove setove iz parfemskih radionica, gde su formule već osmišljene da budu bezbedne za kožu“, zaključuje profesorka.

(Ona.rs/Vogue.fr)