Tragična sudbina žene Karađorđa: Borba za porodicu u doba Sretenja

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Wikipedia/ Uroš Knežević (1811–1876)

Sretenje, dan koji u Srbiji nosi duboku simboliku borbe za slobodu, često nas podseća na najvažnije trenutke iz prošlosti, kada su borci za slobodu doneli ključne odluke koje su oblikovale sudbinu srpskog naroda. Ali za te borbe, za sve ustanke i nepravde koje su se dešavale, stajali su ljudi, često nesvesni svojih tragičnih sudbina. Među njima je bila Jelena Petrović, žena koja je svoj život posvetila Karađorđu Petroviću, vođi Prvog srpskog ustanka, i koja je nosila teške terete kroz godine borbe, ljubavi i patnje.

U pozadini velikih istorijskih događaja kao što je Sretenje, koje nosi sa sobom sećanje na borbu za slobodu i pravdu, nalazimo i priču o Jeleni – ženi koja je, uprkos svojim nesrećnim okolnostima, bila ključna za formiranje porodice koja je bila temelj dinastije Karađorđević. Njen život bio je u stalnoj borbi sa sudbinom, ljubavi, a često i preljubama svog muža, Karađorđa. Kroz tragične momente, Jelena je bila oličenje žene koja je žrtvovala sve za svoju decu, svoju porodicu i svoju zemlju.

Iako njen život nije bio obeležen političkim zaslugama, Jelena je bila tih, ali odlučan oslonac koji je pomogao stvoriti temelje jedne dinastije, čije je nasleđe postalo sinonim za borbu, strast, ali i duboku unutrašnju bol.

Foto: Wikipedia/ Uroš Knežević (1811–1876)

Tragična sudbina žene Karađorđa

Jelena Petrović bila je žena koja je život provela u senci velikog vođe, Karađorđa, i kroz sve njegove borbe, ona je bila ta koja je snosila teret nesrećne sudbine. Rođena u porodici koja je bila imućnija od Karađorđa, Jelena je od samog početka bila predmet političkih kalkulacija, ljubavi i patnje.

Na silu u brak: Karađorđe je znao da je Jelena bogata

Jelena je bila kćerka uglednih roditelja, Nikole i Poleksije Jovanović. Iako je bila lepa i plemenita devojka, njen život je bio obeležen drastičnim okolnostima. Otac nije dozvolio Karađorđu da je oženi, jer je Jelena bila imućnija od njega. Međutim, vođa Prvog srpskog ustanka nije odustajao i odlučio je da je "otme". Jednog dana, dok je Jelena išla na vodu, Karađorđe ju je doveo kući u Zagoricu, gde je spavao sa njom i time je obezbedio brak. Jelena je morala da se uda za njega, jer bi u suprotnom bila osramoćena.

Vožd Karađorđe, rad Vladimira Lukiča Borikovskog. Foto: Wikimedia Commons/Narodni muzej

Odlazak u Srem: Početak bračne patnje

Jelena je sa Karađorđem pobegla u Srem, nakon što su saznali da je Turčin Mula Husein pokušao da je osramoti. Kroz godine bračnog života, Jelena je podnela mnoge tragedije. Karađorđe, poznat po svojoj neprestanom vođenju borbi za slobodu, nije bio veran svojoj ženi. Po povratku u Srbiju, Jelena je rodila sedmoro dece, među kojima su bili i Aleksa i Aleksandar, koji će postati ključne ličnosti u istoriji Srbije.

Međutim, uz sve njene žrtve, Karađorđe je imao ljubavnicu, Turkinju Mariju, koju je vodio sa sobom, skrivena u muškoj odeći. Jelena je o tome saznala i, uz tragičan obrt, naredila ubistvo Marije, zbog čega je vođa oprostio ubici, ali je to ostalo kao duboka rana u njenom srcu.

Foto: Wikimedia/Afanasij Scheloumoff

Preživljavanje posle Karađorđeve smrti

Nakon Karađorđeve smrti, Jelena je postala vidno pogođena. Porodica je bila primorana da se preseli u Zemun, a kasnije je Karađorđevićima bilo zabranjeno da se vrate u Srbiju. Jelena, nakon što je izgubila pravo na Karađorđeve penzije, nastavila je da živi skromno, preživljavajući od milostinje i prodaje pokućstva.

U jednoj od svojih poslednjih akcija, Jelena je pisala knezu Milošu Obrenoviću, moleći ga da joj omogući povratak u domovinu, što se desilo tek 1839. godine. Dodeljena joj je pomoć od 500 talira godišnje, a povratak porodice Karađorđević u Srbiju označen je velikim poteškoćama i godinama života u emigraciji.

Poslednje godine: Podsećanje na tragičnu ženu

Jelena je u starosti primila pomoć od kneza Mihaila Obrenovića, a poslednje godine svog života provela je u Beogradu. Umrla je 9. februara 1842. godine, a njen sprovod je organizovan uz veliku hladnoću, prema njenoj poslednjoj želji. Bio je to trenutak kada je narod odavao poštovanje jednoj od najtragičnijih žena u istoriji Srbije – ženi Karađorđa, koju je život teško kaznio, ali koja je uvek ostala verna svojoj porodici i svojoj zemlji.

(Ona.rs)