Nevidljive žene konklave: One ne biraju papu, ali bez njih nema dima

M. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ilustracija: Pixabay

Dok ceo svet s napetošću posmatra dimnjak Sikstinske kapele u Vatikanu i čeka trenutak kada će se iz njega pojaviti beli dim, mali broj ljudi zna da iza ove mistične ceremonije stoji – tim žena. I to vrlo moćan tim.

Dok 133 kardinala iz celog sveta učestvuje u najstrože čuvanom izboru u svetu religije – izboru novog poglavara Katoličke crkve – žene u pozadini obavljaju najvažnije poslove da bi sve funkcionisalo bez greške. Iako nisu deo same konklave, bez njih, ona ne bi ni mogla da se održi.

Foto: Shutterstock

Ko su žene koje drže Vatikan pod kontrolom dok traje izbor pape?

U centru zbivanja je Domus Sanctae Marthae, papski "hotel" sa stotinu apartmana, u kojem su smešteni svi kardinali tokom konklave. Taj kompleks ne vode kardinali, ni biskupi, već časne sestre – žene koje svakodnevno kuvaju, čiste, organizuju obroke i brinu o svakom detalju.

Italijanske specijalitete poput paste, minestrone supe i ražnjića od jagnjetine (arostićini) upravo one pripremaju, dok kardinali donose istorijske odluke. Jedina zabrana? Nema salveta, da se ne bi krišom slale poruke.

Tiha snaga iz senke: Bez njih – nema ni bele ni crne pare

Psihološki pritisak, zatvorenost i izolacija kroz koju prolaze kardinali olakšava se upravo zahvaljujući ženama koje znaju kada da se povuku, a kada da diskretno reaguju.

Foto: Tanjug/AP

Iako ne učestvuju u samom glasanju, njihova uloga je emocionalna, logistička i simbolička – upravo ono što ovom ritualu daje ljudsku dimenziju.

U filmu Konklava iz 2024. godine, sestru Agnezu je tumačila Izabela Roselini, a scene iz kuhinje i trpezarije najbolje ilustruju tihu moć ovih žena.

Papin nasleđeni izazov: Kada će žene zauzeti svoje mesto i u hijerarhiji?

Iako žene trenutno nemaju pravo glasa u izboru pape, mnogi veruju da će upravo to pitanje postati ključno za novog poglavara.

Pisac Robert Heris, autor romana Konklava, ističe da bi uključivanje žena u odlučivanje moglo postati najvažnije pitanje papinskog mandata.

– U 21. veku, da li je moguće verovati da Hrist nije želeo da pola čovečanstva ima punu ulogu u širenju njegove reči? – pita se Heris.

Žene i vera: Između simbolike i stvarne moći

Uloga žena u Vatikanu i dalje je ograničena, ali njihova prisutnost u svakodnevnom životu crkve je neosporna. Od medicinskih sestara, profesorki teologije, časnih sestara, do vernica i misionarki – one čine tiho tkivo koje povezuje duhovno i praktično.

Možda će baš novi papa, kada se pojavi beli dim, otvoriti vrata za dublju i vidljiviju ulogu žena – ne samo u kuhinji konklave, već i u samoj suštini crkvene moći.

(Ona.rs/ Daily Mail)