Kako letnje vrućine utiču na trudnice i koje mere zaštite su neophodne?
Da biste ublažili otoke, lezite svakog dana 30-60 minuta sa nogama na uzvišenoj površini
Previsoke temperature i dehidratacija mogu da budu vrlo opasne za trudnice jer izazivaju nesvesticu, bolne grčeve, umor, malaksalost, a u nekim slučajevima može doći i do toplotnog udara.
Trudnica je u obavezi da izbegava boravak na otvorenom u periodu od 11 do 18 časova i da boravi u klimatizovanim prostorijama.
Ishrana i hidratacija su takođe ključan aspekat. Hrana koju unosi treba da bude izbalansirana - što češći obroci bogati vitaminima i mineralima, kao i redovan unos tečnosti i ceđenih citrusa.
Otoci, koji inače muče trudnice, u uslovima visokih temperatura još su izraženiji zbog povećanog protoka krvi, a to dovodi do pojačanog osećaja malaksalosti i zamora, kao i ubrzanog srčanog rada. Da biste ublažili otoke, lezite svakog dana 30-60 minuta sa nogama na uzvišenoj površini. Probajte to da radite i noću.
Nosite udobne cipele, a slobodno uzmite pola broja veće. Nemojte predugo stajati na jednom mestu i izbegavajte usku odeću, prenosi "Bebologija".
Ukoliko ste trudnica, postoji nekoliko saveta koji će Vam olakšati vrele letnje dane.
- Oblačite svetlu garderobu, prirodnih materijala
- Zaštite kožu kremama sa visokim zaštitnim faktorom
- Pijte dosta tečnosti
- Ukoliko ste fizički aktivna trudnica, vodite računa da se ne preforsirate, kao i u kom delu dana trenirate
- Još jedan način na koji se možete rashladiti je disanje. Disanjem izbacujete vrućinu, pa pripazite na ritam disanja- da ne bude ni prebrz, ni prespor
(Ona.rs)